INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NIGERIA - COASTA DE FILDEȘ

„Elefanți” pe acoperișul Africii! » Coasta de Fildeș răstoarnă dramatic finala cu Nigeria și își trece în cont a treia Cupă

Coasta de Fildeș răstoarnă, dramatic, soarta meciului și își adjudecă a 3-a Cupă a Africii din istorie, după 2-1 în finala cu Nigeria.

Articol de - Publicat luni, 12 februarie 2024 00:22 / Actualizat luni, 12 februarie 2024 05:02

Coasta de Fildeș și-a adjudecat a 3-a Cupă a Africii din istorie, 2-1 în finala cu Nigeria.

Chiar dacă Nigeria a intrat la pauză cu avantaj minim, țara gazdă a răsturnat scorul în repriza secundă și a cucerit trofeul.

Nigeria a deschis scorul în minutul 38, în urma unei lovituri de colț. Lookman a trimis în careu, Chukwueze a recentrat cu capul pe spate, iar Troost-Ekong, elevul lui Răzvan Lucescu la PAOK Salonic, a marcat cu o lovitură puternică de cap.

„Elefanții” au egalat tot dintr-un corner, Adingra a centrat, iar Kessie ('62) a lovit mingea cu capul, fără să-i dea vreo șansă portarului advers.

Țara gazdă a dat lovitura în minutul 81, când același Adingra a trimis mingea în fața porții, de unde Sebastian Haller, starul Borussiei Dortmund, a reluat, elegant, cu vârful piciorului, direct în plasa laterală.

Vedetele Nigeriei au încercat cu disperare să egaleze pe final, dar „elefanții” au rezistat eroic și au câștigat cea de-a 3-a Cupa a Africii din palmares. Stadionul Olympique Alassane Ouattara, din Abidjan, a erupt în momentul fluierului de final. Bucuria a fost una fără margini.

FINAL. Nigeria - Coasta de Fildeș 1-2

Au marcat: Troost-Ekong '38 / Kessie '62, Haller '81
Click aici pentru statistici

Nigeria - Coasta de Fildeș, echipele de start:

Nigeria (3-4-2-1): Nwabili - Ajayi, Troost-Ekong, Bassey - Aina, Onyeka, Iwobi, Zaidu - Chukwueze, Lookman - Osimhen
Rezerve: Uzoho, Aribo, Awaziem, Iheanacho, Moffi, Musa, Omeruo, Onuachu, Onyedika, Osayi-Samuel, Simon, Yusuf
Antrenor: Jose Peseiro

Coasta de Fildeș (4-3-3): Y. Fofana - Aurier, Kossounou, Ndicka, Konan - Kessie, Seri, S. Fofana - Gradel, Haller, Adingra
Rezerve: Sangare, Amani, Bamba, Boga, Diakite, Diallo, Diomande, Kouame, Krasso, Pepe, Singo
Antrenor: Emerse Fae

Nigeria învinsese Coasta de Fildeș în faza grupelor

Cele două adversare din cel mai așteptat meci de la Cupa Africii au început competiția în aceeași grupă, din care au mai făcut parte Guineea Ecuatorială și Guineea-Bissau.

În mod surprinzător, Guineea Ecuatorială a câștigat grupa, cu 7 puncte, la egalitate cu Nigeria. Coasta de Fildeș a adunat doar 3 puncte și s-a calificat de pe locul 3, profitând de jocul rezultatelor din celelalte grupe.

În meciul direct, Nigeria avea să învingă cu 1-0, după golul marcat de Troost-Ekong din penalty.

Apoi, în fazele eliminatorii, Nigeria a trecut de Camerun (2-0), Angola (1-0) și Africa de Sud (1-1 și 4-2 la penalty-uri). De cealaltă parte, Coasta de Fildeș a eliminat Senegal (1-1 și 5-4 la penalty-uri), Mali (2-1) și RD Congo (1-0).

Nigeria a reușit să câștige marele trofeu al Africii în 3 rânduri (1980, 1994, 2013).

Coasta de Fildeș a reușit și ea să câștige Cupa Africii de două ori (1992 și 2015).

Variantă-bombă în Germania » Se pregătește să semneze cu Bayern, dacă Tuchel va fi demis: „Învață deja limba germană”