INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA » MANCHESTER UNITED - ASTON VILLA 0-1

Ocazie ratată

Articol de - Publicat duminica, 13 decembrie 2009 00:00

United o putea egala la puncte pe Chelsea în frunte, dar a jucat prost aseară şi a pierdut

Ce şansă a irosit Manchester United! Printr-o victorie cu Aston Villa, campioana putea egala liderul Chelsea în fruntea clasamentului. Dar echipa lui Alex Ferguson n-a profitat de semieşecul londonezilor cu Everton (3-3). Mai rău, a pierdut cu 1-0 şi a ajuns la 3 puncte distanţă.

Prima victorie a lui Villa pe Old Trafford după 26 de ani s-a conturat  în prima repriză. Atunci, la o centrare a lui Ashley Young, Agbonlahor a profitat de indecizia apărătorilor adverşi şi a portarului Kuszczak şi a expediat balonul cu capul în plasă. Ce-a urmat a fost un joc la o singură poartă. Rooney a dat startul ratărilor, lovind "transversala" dintr-o poziţie ideală. Apoi, Carrick şi Berbatov nu s-au descurcat nici ei mai bine.

Totuşi, trebuie spus că nu doar şansele irosite au fost motivul pentru care United a suferit a doua înfrîngere acasă în ultimele 32 de meciuri. Altădată inventivi şi eficienţi, "diavolii roşii" au părut storşi de energie şi de idei. La fel şi Ferguson, căruia, resemnat pe final, nu i-a rămas decît să se certe cu arbitrul de rezervă pe minutele de prelungire.

STOKE CITY - WIGAN 2-2
Gol de la 55 de metri!

Era minutul 72 al meciului dintre Stoke şi Wigan şi 1-1 pe tabelă. Oaspeţii au avut o lovitură liberă din propria jumătate, aproape de centrul terenului. Fundaşul stînga Maynor Figueroa a executat rapid şi l-a surprins pe portarul Sorensen cu un lob de la 55 de metri, care s-a dus sub "transversală". Golul internaţionalului din Honduras a fost unul dintre cele mai frumoase ale sezonului, dar nu le-a ajuns oaspeţilor pentru a cîştiga. La 2-2, în minutul 90, columbianul Rodallega a ratat un penalty.