INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AJAX - PSV

FOTO PSV a cucerit Cupa Olandei la penalty-uri după o finală incredibilă cu Ajax, cu 5 lovituri de departajare ratate, 4 la rând!

Ajax - PSV / Sursă foto:  Twitter@PSG +8   FOTO
Ajax - PSV / Sursă foto: Twitter@PSG

Articol de - Publicat duminica, 30 aprilie 2023 21:54 / Actualizat duminica, 30 aprilie 2023 22:37

La fel ca în 2022, PSV Eindhoven a câștigat Cupa Olandei, tot în fața lui Ajax. Echipa lui Van Nistelrooy a învins duminică la penalty-uri, 3-2. După 120 de minute de joc, scorul a fost 1-1. Este al 11-lea trofeu cucerit de PSV

Anul trecut, finala Cupei Olandei s-a jucat tot la Rotterdam, pe De Kuip, și tot între Ajax Amsterdam și PSV Eindhoven. Atunci, a condus Ajax cu 1-0 la pauză, dar PSV a întors scorul în două minute (48-50) și a cucerit trofeul.

Ajax - PSV / Sursă foto: Twitter @ AFC Ajax
Ajax - PSV / Sursă foto: Twitter@ AFC Ajax
Ajax - PSV / Sursă foto: Facebook@ AFC Ajax
+4 FOTO

Stare de tensiune. Prea multe ciocniri între jucători pe teren

Duminică, jurnaliștii olandezi de la De Telegraaf se întrebau înaintea ultimului act: „Va fi al 21-lea triumf al lui Ajax în Cupă sau al 11-lea al lui PSV?”. Pentru ambele echipe, acest meci era posibilitatea de a salva sezonul. Titlul în Eredivisie va fi câștigat, aproape sigur, de Feyenoord.

După ce galeriile celor două formații au aprins torțele și au umplut De Kuip de fum la startul confruntării, starea de tensiune s-a prelungit și în timpul meciului. Au fost prea multe ciocniri între jucători, prea multă ceartă pe teren în prima repriză. Cât s-a jucat efectiv până la pauză? 25 de minute și 8 secunde, a anunțat De Telegraaf!

Ajax a punctat prima. PSV a egalat. Ca în 2022

Ajax, antrenată acum de Johnny Heitinga, a deschis scorul în minutul 42, mingea șutată de Bergwijn (ex-PSV) fiind deviată de Branthwaite în proprie poartă. Întâiul autogol al unui jucător de câmp în finala Cupei Olandei după 27 de ani. 1-0 la pauză pentru „lăncieri”.

Batavii s-au întrebat: „Va fi la fel ca sezonul precedent?”. Și, după ce golul lui Ramalho (PSV) a fost anulat pentru ofsaid și după ce Brobbey a ratat 2-0 șutând în bară cu poarta goală, Eindhoven a egalat. Thorgan Hazard, din interiorul careului, atent la centrarea lui Xavi Simons. 1-1 (67).

Ajax a ratat trei penaltyuri. PSV, doar două și a învins

Va răsturna PSV rezultatul, de la 0-1, ca în 2022? Atunci, germanul Roger Schmidt (în prezent pe banca Benficăi) era antrenor. Acum, e Ruud van Nistelrooy. În timpul regulamentar de joc, nu s-a schimbat nimic. S-a ajuns la prelungiri. Tot nu s-a înscris.

La penaltyuri, PSV a învins, 3-2, după ce s-au ratat în total cinci lovituri de pedeapsă, patru consecutive. Brobbey, Timber și Alvarez au greșit de la 11 metri pentru Ajax.

La PSV, doar Ramalho și Sangare n-au scuturat plasa. Silva a înscris golul victoriei. PSV, al 11-lea trofeu cucerit, al doilea la rând.

FINAL » Ajax - PSV Eindhoven 1-1, 2-3 la penaltyuri

Ajax - PSV Eindhoven, echipe de start:

Ajax: Rulli – Sanchez, Timber, Bassey, Hato – Klaassen, Grillitsch, Taylor – Berghuis, Tadic, Bergwijn
Antrenor: Johnny Heitinga

PSV Eindhoven: Drommel – Teze, Ramalho, Branthwaite, Van Aanholt – Til, Sangare, Veerman – Bakayoko, De Jong, Simons
Antrenor: Ruud van Nistelrooy

FOTO Cele mai spectaculoase imagini ale derby-ului Ajax - PSV Eindhoven

Ajax - PSV / Sursă foto: Facebook@ PSV Eindhoven
+4 FOTO

Furtună la PAOK! Răzvan Lucescu a amendat și a exclus din lot jucătorul eliminat meciul trecut: „Iresponsabil”

Principala țintă a lui Bayern Munchen în această vară: „60-70 de milioane sau transferul nu se face”