INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  DISPUTĂ

Puștiul minune al lui Klopp, motiv de conflict între Anglia și Țara Galilor!

Articol de Catalin DumitrescuJURNALISPORT - Publicat miercuri, 30 noiembrie 2016 23:10

Tânărul Ben Woodburn a punctat, în ultimele zile, de două ori în istoria lui FC Livepool.

În weekend-ul trecut, a fost trimis de Klopp pe teren în prelungirile partidei susținute de Liverpool cu Sunderland (2-0). Puştiul l-a înlocuit pe Wijnaldum, în minutul 92 şi a petrecut doar câteva secunde pe teren, de ajuns pentru a intra în istoria clubului drept al doilea cel mai tânăr debutant al lui Liverpool în Premier League.

Născut pe 15 octombrie 1999, Ben Woodburn a debutat la 17 ani şi 42 de zile depășindu-l astfel pe Raheem Sterling, care debuta în martie 2012, la vârsta de 17 ani şi 106 zile, dar şi pe legendarul Michael Owen, care juca în premieră la Liverpool în mai 1997, la 17 ani şi 143 de zile.

Rămâne ca deținător al recordului în Premier League Jack Robinson, care a debutat la 16 ani şi 250 de zile, pe 9 mai 2010, într-un meci cu Hull City.

Aseară, puștiul a mai întors o pagină din aceeași istorie, la partida Liverpool - Leeds din Cupa Ligii.

Mijlocașul stânga a reușit să înscrie pentru 2-0, în minutul 81, pecetluind calificarea echipe sale în semifinalele Cupei Ligii. La 17 ani şi 45 de zile, Woodburn a fost cu 98 de zile mai tânăr decât Michael Owen, cel care reuşise să puncteze pentru prima dată în 1997.

"Este o poveste frumoasă şi băieţii sunt foarte bucuroşi pentru el, toată lumea zâmbeşte în vestiar", a declarat după meci Jürgen Klopp.

Puștiul fusese omul meciului, săptămâna trecută, în victoria lui Liverpool din Youth Cup împotriva celor de la Cardiff City, scor 3-0, când a și reușit un gol superb.

În mediile presei britanice deja există un conflict între Anglia și Țara Galilor. Woodburn este născut în Țara Galilor, fiind căpitan al naționalei Under 17 în trecut, dar și englezii îl au în vederi pentru naționala mare a Albionului.

Sursa: bbc.com