INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA / LEVERKUSEN - STUTTGART 2-4

Puţin, Marica!

Articol de - Publicat duminica, 08 februarie 2009 00:00

"Tricolorul" nu s-a mai lipit de gol, deşi VfB a cîştigat la scor, şi a avut doar o ocazie pînă în minutul 84, cînd a fost înlocuit

Tocmai înaintea amicalului cu Croaţia (11 februarie), Ciprian Marica a făcut pasul înapoi. De la debutul de an în forţă, punctat printr-o repriză bună cu Bayern şi un gol cu Borussia Monchengladbach, la evoluţiile palide din turul campionatului.

Deşi VfB Stuttgart a punctat de patru ori în deplasarea de la Dusseldorf, cu Leverkusen (4-2), trei pînă-n minutul 84, cînd a fost înlocuit, "tricolorul" n-a apărut pe lista marcatorilor. Iar singura ocazie pe care a avut-o a rămas cea din prima repriză. :(Atunci, servit de Gomez, a pătruns în careu şi, din 12-13 metri, a expediat balonul pe lîngă bara din dreapta. Semn că nici el nu se aştepta să tragă atît de prost, Marica şi-a pus tricoul în cap.

Repriza secundă? Notabilă poate doar implicarea în faza ce a dus la golul trei al Stuttgartului, cînd l-a văzut bine pe flancul drept pe Hilbert şi acesta i-a centrat lui Gomez pentru 3-1. Prea puţin pentru o notă de trecere.

FLASH

FRANKFURT - KOLN 2-2

"Schijă" a scos un penalty!

Nici Sergiu Radu n-a făcut un meci mare în tricoul Kolnului la 2-2 cu Eintracht Frankfurt. În prima repriză, nici nu s-a văzut. Dar s-a revanşat după pauză, cînd a scos penalty-ul de 2-2 (74). "Schijă" tocmai se pregătea să reia în poartă un balon respins de portarul advers cînd a fost faultat de fundaşul Cris. Novakovici a transformat lovitura de pedeaspă, iar un minut mai tîrziu, antrenorul Daum l-a înlocuit pe Sergiu Radu.

FLASH

BAYERN - DORTMUND (18:00, Sport Klub în direct)

Atac la Toni

Astăzi, în meciul cu Dortmund, transmis în direct de Sport Klub dela 18:00, Bayern are şansa de a se apropia la un punct de liderul Hoffenheim. Înaintea întîlnirii, sîrbul Subotici l-a atacat pe Toni: “Italianul ăsta nu ştie decît să simuleze. Cade la cea mai mică atingere”.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”