INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  DECLARAŢIE

Ranieri: "Roma nu se mai bate la titlu"

Articol de GSP - Publicat luni, 29 noiembrie 2010 00:00

Palermo - Roma 3-1

După înfrîngerea de la Palermo (1-3), antrenorul Romei, Claudio Ranieri nu mai crede în şansele echipei sale de a cîştiga titlul.

În faţa a 30.000 de fani, Miccoli, Ilicic şi Nocerino şi-au trecut pe rînd, numele pe tabela stadionului Renzo Barbera. Singurul gol al romanilor a fost marcat de Totti, în minutul 90.

"Nu ştiu dacă se mai poate întîmpla un miracol să cîştigăm titlul. Ne trebuie o consistenţă în joc, de care nu am dat dovadă în meciul cu Palermo. Au fost mai buni, dar mi-aş face griji doar dacă noi am juca mereu atît de slab.

Există o singură modalitatea de a privi meciul acesta. Nu am jucat atît de rău în prima repriză, deşi Palermo a avut cîteva contraatacuri în viteză, iar noi am fost cam înceţi.

După pauză, chiar am jucat slab şi Palermo a meritat victoria. Chiar dacă noi veneam după o săptămînă cu un meci în Liga Campionilor, nu trebuia să avem o seară atît de slabă", a fost declaraţia lui Ranieri după meciul cu Palermo.

Antrenorul lui Palermo, Delio Rossi, recunoaşte că evoluţia echipei se poate îmbunătăţi.

"Încă mai putem pune la punct cîteva aspecte ale jocului nostru. Ca să ajungem să obţinem 100% dintr-un meci, trebuie să joci ani întregi în aceeaşi formulă.

După ce am ieşit de la cabine, echipa a jucat foarte bine şi am meritat cele 3 puncte", a declarat Rossi pentru soccerway.com.

La gazde, Dorin Goian a fost rezervă, dar a intrat pe teren în minutul 46, înlocuindu-l pe argentinianul Munoz. Evoluţia fundaşului nostru a fost apreciată de ziarele din Italia.

De partea cealaltă, Lobonţ a rămas pe bancă, Ranieri preferîndu-l între buturi pe Julio Sergio.

Cele două echipe sunt vecine în clasament, Palermo locul 6, cu 23 de puncte şi Roma locul 7, cu 22 de puncte.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”