INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GRECIA

REZUMAT VIDEO Răzvan Lucescu, în extaz după ce a smuls un punct în derby-ul din Grecia: „Nu ne-am fi gândit”

Răzvan Lucescu în AEK - PAOK, foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 08 aprilie 2024 11:23 / Actualizat luni, 08 aprilie 2024 11:23

PAOK, sub comanda antrenorului Răzvan Lucescu (55 de ani), a obținut o remiză dramatică pe terenul rivalei la titlu AEK, scor 2-2, după ce a fost condusă cu 2-0.

Liderul a obținut remiza chiar în minutul 89, pe un teren unde echipele grecești obțin foarte greu puncte. AEK avea 5 victorii consecutive înainte de pasul greșit pe care l-a făcut împotriva lui PAOK.

Scene șocante în Turcia: Galatasaray - Fenerbahce a durat doar 50 de secunde! Icardi a înscris și a rămas singur pe teren
TURCIA

VIDEO. PAOK a egalat pe final în derby-ul cu AEK

AEK a deschis scorul în minutul 30. Mijat Gacinovic (29 de ani) a primit o pasă bună în interiorul careului și a înscris fără probleme. Problemele au continuat pentru trupa lui Răzvan Lucescu, iar apărarea a cedat din nou la începutul reprizei secunde.

Nordin Amrabat (37 de ani) a executat o lovitură liberă cu un șut puternic și l-a învins pe Dominik Kotarski (24 de ani). Semnalul revenirii a fost dat în minutul 62. Abdul Rahman Baba (29 de ani) a redus din diferență după un șut superb din interiorul careului.

Deși AEK a încercat să conserve avantajul, trupa lui Răzvan Lucescu a dat lovitura în minutul 89, prin Magomed Ozdoev (31 de ani), după un șut deviat. S-a terminat 2-2, iar în urma acestui rezultat, PAOK își păstrează prima poziție în Grecia, cu 6 etape înainte de final.

Răzvan Lucescu exultă după egalul obținut de PAOK: „Am luptat până la sfârșit”

La final, Răzvan Lucescu a comentat desfășurarea partidei și s-a declarat mulțumit, ținând cont de contextul în care a fost obținut rezultatul. Antrenorul român a explicat faptul că echipa sa are un sezon extraordinar, iar acesta nu se gândea că va ajunge în acest punct al sezonului.

„Sunt foarte fericit, evident, pentru că am obținut un rezultat pe un teren dificil pe teren propriu împotriva unei echipe bune, dar sunt mai ales mai fericit pentru caracterul pe care l-am arătat după 2-0.

Suntem într-o situație foarte bună, am jucat al 50-lea meci. Este un sezon extraordinar pentru noi și la începutul verii poate nu ne-am fi gândit că vom ajunge aici, pe primul loc și în optimi într-o competiție europeană (n.r. Conference League). Dar mai avem multe meciuri în față și vom da totul pentru a ne îndeplini obiectivele”, a declarat Răzvan Lucescu, potrivit Metrosport.gr.

Tottenham - Nottingham 3-1 » Cu Drăgușin rezervă, Spurs a obținut o victorie de control
Premier League
Manchester United - Liverpool 2-2 » Regal fotbalistic în clasicul fotbalului englez. „Cormoranii” pierd prima poziție, avantaj Arsenal!
MANCHESTER UNITED - LIVERPOOL

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni