INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA GERMANIEI

FOTO RB Leipzig - Eintracht Frankfurt 2-0, în finala Cupei Germaniei » „Taurii” se impun și o trimit pe Bayer Leverkusen în Europa League

Articol de - Publicat sambata, 03 iunie 2023 23:04 / Actualizat sambata, 03 iunie 2023 23:44

RB Leipzig s-a impus în fața lui Eintracht Frankfurt, scor 2-0, și a cucerit a doua Cupă a Germaniei din istoria clubului.

Leo Messi va fi anunțat marți la Al-Hilal » Va câștiga în Arabia Saudită dublu față de Cristiano Ronaldo!
TRANSFER

RB Leipzig a cucerit a doua Cupă a Germaniei din istorie, după ce a trecut de Eintracht Frankfurt în finală

Prima mare ocazie a meciului a venit în minutul 4, când Trapp a scos in extremis șutul lui Timo Werner, din câțiva metri. Cu doar trei minute înainte de pauză a venit și a doua mare ocazie a partidei, când Nkunku a trimis milimetric pe lângă poartă, după o pasă dată de Konrad Laimer.

+15 FOTO

În minutul 64 a fost înregistrată și prima oportunitate de a marca a lui Eintracht Frankfurt. Mario Gotze a șutat din voleu, de la marginea careului, dar Janis Blaswich, portarul lui RB Leipzig, a scos senzațional șutul mijlocașului, care se ducea în vinclu.

Doar 6 minute mai târziu, RB Leipzig a deschis scorul, prin Christopher Nkunku. Francezul a șutat de la marginea careului, iar acesta a fost deviat, păcălindu-l astfel pe Trapp și intrând în poartă.

+15 FOTO

În minutul 85, maghiarul Dominik Szoboszlai a stabilit scorul final, din pasa aceluiași Nkunku. Fostul jucător al lui Salzburg a driblat doi fundași ai oaspeților și a șutat la colțul lung.

Dacă ar fi câștigat, Eintracht Frankfurt s-ar fi calificat în Europa League. Astfel, locul acestora va fi luat de locul 6 din Bundesliga, Bayer Leverkusen. Frankfurt va juca în Conference League.

Final: RB Leipzig - Eintracht Frankfurt 2-0

• Au marcat: Nkunku (71), Szoboszlai (85)
  • Click AICI pentru statistici

RB Leipzig - Eintracht Frankfurt, echipele de start

RB Leipzig: Blaswich - Henrichs, Klostermann, Orban, Halstenberg - Laimer, Haidara - Olmo, Szoboszlai - Werner, Nkunku
Antrenor: Marco Rose

Eintracht Frankfurt: Trapp - Tuta, Hasebe, Ndicka - Buta, Rode, Sow, Max - Kamada, Gotze - Kolo Muani
Antrenor: Oliver Glasner

Stadion: Olympiastadion (Berlin)
Arbitru: Daniel Siebert

Gică Hagi anunță noua strategie de transferuri la Farul: „Am zis ce gândesc. Vezi? M-ai făcut să zic”

Marius Șumudică rămâne fără români la Al Raed » A plecat și Silviu Lung jr.

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni