INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - LAS PALMAS

FOTO Real Madrid, victorie clară în La Liga » „Albii” au trecut peste Barcelona

Articol de - Publicat miercuri, 27 septembrie 2023 21:54 / Actualizat miercuri, 27 septembrie 2023 22:00

Real Madrid a câștigat cu Las Palmas, scor 2-0, în etapa #7 din La Liga.

După înfrângerea usturotăare cu Atletico, scor 1-3, Real Madrid căuta victoria care să o ducă din nou peste barcelona. Catalanii auremizat în această rundă cu Mallorca, scor 2-2. Joselu a fost aproape de două goluri în prima repriză, însă a fost blocat de fiecare dată de poratrul advers. Mai întâi a fost servit ideal de Valverde, centrare la firul ierbii.

FC Bihor - FCSB 0-2 » Fără să strălucească, roș-albaștrii se impun la Oradea, în fața unui stadion arhiplin
FCSB

Atacantul a trimis din alunecare, pe centrul porții, iar Valles a scos cu piciorul. A doua ocazie a fost chiar mai mare, Joselu trâgnd în portar din apropiere, din postură de unu la unu. Brahim a deschis în cele din urmă scorul, cu un șut direct în vinclu, din careu. În startul reprizei secunde, Joselu s-a revanșat pentru ratările din prima reprize.

A mărit avantajul madrilenilor cu o lovitură superbă de cap, din alergare, după centrarea lui Rodrygo. O veste bună pentru fanii Realului a fost reprezentată de revenirea lui Vinicius, care s-a recuperat după accidentare și după problemele de stomac din cauza cărora nu a putut evolua cu Atletico.

Real Madrid - Las Palmas/ foto Imago Images
+2 FOTO

Pentru Real urmează duelul cu Girona, liderul din La Liga, pe 30 septembrie de la ora 19:30.

FINAL. Real Madrid - Las Palmas 2-0

+2 FOTO

Real Madrid - Las Palmas, echipe de start:

Real Madrid: Kepa - Nacho, Rudiger, Alaba, Mendy - Valverde, Tchouameni, Camavinga - B. Diaz - Rodrygo, Joselu
Antrenor: Carlo Ancelotti

Las Palmas: Valles - Araujo, de la Fe, Coco, Sinkgraven - El Haddadi, Munoz, Mfulu, Viera, Herrera - Kaba
Antrenor: Garcia Pimienta

Stadion: Santiago Bernabeu
Arbitru: Jose Munuera

Surprinzătorul golgheter al Bundesligii e cel care a influențat cele mai multe goluri în acest sezon în Top 5 campionate ale Europei!