INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  RECORD

Rezultat istoric în prima ligă din Cehia » Au bătut recordul all-time de goluri: „Multe lucruri îmi trec acum prin minte”

Articol de - Publicat duminica, 22 octombrie 2023 00:47 / Actualizat duminica, 22 octombrie 2023 00:54

Mlada Boleslav s-a impus cu 9-5 în deplasarea cu Zlin, din runda cu numărul 12 a primei ligi din Cehia.

Meciul zilei de sâmbătă în fotbalul european vine din prima divizie a Cehiei. Mlada Boleslav a bătut o serie impresionantă de recorduri în deplasarea cu Zlin.

Marius Șumudică i-a lăsat mască pe turci cu apariția de la meciul de astăzi: „O alegere interesantă” » Victorie importantă, cu Niță, Maxim și Drăguș titulari
TURCIA

Zlin - Mlada Boleslav 5-9, scor-record în Cehia

Desfășurarea partidei a fost imposibil de anticipat. Mlada a deschis scorul în minutul 11, prin Marecek, dar a intrat la cabine în dezavantaj, scor 1-2. Gazdele au înscris și la prima acțiune din repriza secundă, apoi a urmat dezastrul. Trupa din Boleslav a marcat de 8 ori:

• 49' - Kusej
  • 51' - Jawo
  • 53' - Jawo
  • 60' - Marecek
  • 78' - Matejovsky
  • 83' - Yusuf
  • 87' - Kusej
  • 90+5' - John

Pentru prima dată în istoria competiției s-au marcat mai mult de 10 goluri într-un meci.

O singură formație mai marcase de 9 ori în aceeași partidă, Slavia Praga, în 1995, într-un triumf 9-1 cu Uherske Hradiste.

Pavel Vrba, antrenorul învinsei Zlin, și-a găsit cu greu cuvintele: „Ce simt după toate cele întâmplate? Multe lucruri îmi trec acum prin minte. Deasupra tututor simt o mare dezamăgire.

FINAL. Zlin - Mlada Boleslav 5-9

Derby-urile londoneze nu dezamăgesc! Condusă cu 2-0, Arsenal a revenit în ultimul sfert de oră pe Stamford Bridge
ANGLIA
Marius Șumudică, euforic după victorie! Liber la petrecere și amenințări pentru Beșiktaș: „E greu să ne bată cineva!”