INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Rudi Gracias! » Un francez face minuni pe banca Romei: e lider solitar în Serie A

Benatia (în roşu), al nouălea marcator al Romei în acest campionat // Foto: Reuters

Articol de - Publicat vineri, 27 septembrie 2013 00:00 / Actualizat joi, 26 septembrie 2013 20:57

Antrenorul cu origini spaniole, venit de la Lille, cîştigă mereu meciurile după pauză. Ajutat de secundul din tribună face schimbările perfecte şi echipa începe să înscrie.

În doar patru luni, Roma a urcat din infernul finalei de Cupă pierdute cu rivala Lazio la paradisul locului întîi. Rudi Garcia a reuşit ceea ce nici un alt antrenor nu făcuse în istoria clubului. Cinci victorii la rînd în start de campionat şi inedita postură de lider solitar, la care tifosii "giallorossi" visau din aprilie 2010!

Antrenorul francez, ai cărui bunici au emigrat din Andaluzia în timpul războiului civil, "citeşte" perfect meciurile la pauză. Îşi sună ori comunică prin bileţele cu secundul Frederic Bompard, ce stă mereu în tribună în prima repriză, şi mută decisiv prin înlocuirile făcute.

Aşa a întors jocul de la Parma, unde a primit unicul gol, aşa a cîştigat derbyul cu Lazio şi a răpus miercuri Sampdoria (2-0) după intrarea lui Totti

12 goluri a dat Roma în 5 etape, al doilea atac după Inter, toate reuşitele marcate în repriza secundă