INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUPERCUPA EUROPEI / BARCELONA - ŞAHTIOR 1-0 DUPĂ PRELUNGIRI

S-a predat greu

Articol de - Publicat sambata, 29 august 2009 00:00

Mircea Lucescu a pierdut abia pe finalul prelungirilor în faţa Barcelonei, care a cucerit aseară al cincilea trofeu cu Guardiola pe bancă

Mircea Lucescu a ratat ocazia de a cîştiga Supercupa Europei şi cu Şahtior, cedînd (0-1) aseară contra Barcelonei doar după prelungiri.

Terenul prost nu a stricat showul la Monte Carlo. Guardiola şi-a etalat toată trupa de gală şi, logic, Barcelona a dictat partitura. Henry a reuşit prima rupere de flanc, însă a trimis peste ţintă. Şahtior, cu Raţ titular, s-a retras la cutie şi a închis perfect culoarele din propria felie de teren. Neta superioritate la posesia balonului, 72% după 30 de minute!, s-a concretizat doar în şutul lui Messi, prins de Piatov. Argentinianul a cerut penalty la o lovitură liberă care i-a nimerit mîna lui Hubschman în zid, dar De Bleeckere a dat numai corner şi apoi a fluierat pauza: 0-0.

PIATOV A FĂCUT MINUNI
Actul secund doar a întors terenul cu 180 de grade, păstrînd înclinaţia spre careul ultimei cîştigătoare a Cupei UEFA. Totuşi, "minerii" au ajuns să-l vadă la faţă şi pe Valdes, Raţ bifînd primul şut pe poarta catalană (58), din lovitură liberă. Abia cu un sfert de oră înaintea finalului, campioana Europei a creat pericol. Piatov a salvat consecutiv la dubla ocazie Messi - Henry, apoi Ibrahimovici, deloc în apele lui, a fost egosit pe contraatac. Lucescu a sesizat panica iscată şi şi-a schimbat două piese. Messi, destul de nervos, a încercat toate soluţiile. Nici Henry nu a sclipit, bîlbîindu-se în careul mic în faţa golului izbăvitor. Şahtior a rezistat însă şi a ajuns în prelungiri.

A DECIS O REZERVĂ
Lucescu a îndrăznit mai mult şi mutarea Aghahowa putea fi asul cîştigător. Nigerianul nu l-a putut învinge însă pe Valdes de la marginea careului (96). În oglindă, şi Bojan, altă rezervă proaspătă, n-a tras glonţul letal. De Bleeckere s-a jucat cu inima lui Lucescu la duelul suspect la marginea careului dintre Luiz Adriano şi Busquets, belgianul amînînd penaltyurile pentru mai tîrziu. Ba nu, fiindcă genialul Messi l-a servit ideal pe Pedro, care a dat sentinţa în minutul 115!

5 trofee
a cîştigat Guardiola în anul de cînd a preluat Barca: titlul, Cupa şi Supercupa Spaniei, Liga Campionilor şi Supercupa Europei

2,5 milioane de euro a cîştigat Barcelona pentru triumful în Supercupei Europei, cu 500.000 mai mult decît va încasa Şahtior

23 şuturi spre poartă, dintre care 10 au prins cadrul, a trimis Barcelona în 120 de minute, faţă de 7 (3 pe poartă) ale lui Şahtior

5 trofee

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni