INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA / FC BARCELONA - VALLADOLID 4-1

S-a trezit

Articol de GSP - Publicat luni, 24 martie 2008 00:00

Primul triumf catalan după 3 eşecuri la rînd

FC Barcelona îşi revine. Catalanii au pus capăt seriei de 3 înfrîngeri consecutive învingînd-o pe Valladolid, 4-1. După două ocazii ratate pe Bojan Krkici în primele 4 minute şi două parade ale portarului Asenjo, s-a produs inevitabilul. Inepuizabil pe stînga, Bojan a centrat, iar Eto'o a plasat cu latul la colţ (24). Bucurie scurtă. Arbitrul a văzut greşit împingere la un duel Thuram-Joseba Llorente şi a dictat penalty, transformat de Sesma (31).

Intrată în fluierături la vestiare, Barca a replicat repede (47). "Deschidere" Yaya Toure, deviere Bojan cu capul, iar Iniesta a preluat, l-a driblat pe Asenjo şi a marcat. Omul meciului, Krkici (17 ani), a adus liniştea cu o "dublă", profitînd de o ieşire eronată la ofsaid a oaspeţilor (62) şi de pasa lui Eto'o (84). Între timp, faze notabile: Eto'o a trimis "peste" din 3 metri, cu poarta goală!, iar Sesma şi Mancev au lovit bara.

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă