INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANDREI VOCHIN, MARTORUL UNUI DERBY ÎNCINS ÎN ZONA EURO / FC LIVERPOOL - EVERTON 1-1

Se bat pînă la capăt!

Articol de - Publicat marti, 20 ianuarie 2009 00:00

Liverpool a condus în Merseyside Derby, prin Gerrard, dar Everton a reacţionat, Cahill egalînd în minutul 87

Anfield fierbe, e ca un vulcan. Kop cîntă de vibrează zidurile arenei. Impresionanta galerie gazdă vrea o victorie în derby, numai trei puncte o ajută pe Liverpool să revină în fruntea campionatului. Însă The Reds ştiu că nu e de glumit cu Everton! Niciodată! Mai ales acum, cînd echipa lui Moyes e în formă.

Tactică ofensivă
De-abia operat de pietre la rinichi, pentru a treia oară, Rafa Benitez nu e în tribună. Stă pe bancă, meciul este prea important, şi schimbă tactica. 4-2-3-1 a dat rezultate, dar managerul ştie ce apărare bună are Everton, ştie că adversarii n-au mai primit gol din 7 decembrie, de aceea a ales 4-4-2. A renunţat la un închizător şi a forţat atacul cu Robbie Keane, lîngă Torres. Cu acelaşi sistem răspunde David Moyes, deşi Cahill, folosit vîrf de cîteva meciuri, învaţă să joace în această poziţie, el fiind mijlocaş.

Torres, ce ocazie!
Liverpool se încălzeşte mai greu, timp în care oaspeţii arată că n-au venit aici doar ca să se apere, iar Anichebe şi Cahill îl testează pe Reina. Apoi, The Reds realizează că, încercînd să construiască elaborat, nu reuşesc să depăşească solida ariergardă albastră şi pasează direct pe vîrfuri. Hyypia îl deschide superb pe Fernando Torres, liber între cei doi fundaşi centrali, spaniolul e singur cu portarul, îl culcă din fentă, dar trage în bară!!! Everton nu cedează, are 51 la sută posesie la pauză, leagă jocul şi devine periculoasă, însă nu muşcă.

Gol Gerrard, răspuns Cahill

Publicul trăieşte la maximum meciul. Fiecare minge, fiecare dribling, fiecare pasă, fiecare tackling, fiecare corner. Totul e savurat, chiar dacă ninge pe Anfield. Şi zecile de mii de cormorani din tribună explodează la jumătatea reprizei secunde. Gerrard, mereu Superman Gerrard, preia scurt şi şutează de la 25 de metri. Gol, 1-0 Liverpool. Kop cîntă, fericit. Prea devreme. Cahill deviază la colţul scurt după lovitura liberă a lui Arteta, egalînd. Aşa se termină. 1-1!

"Atenţie! Liverpool a pierdut două puncte acum, dar va încheia sezonul în cea mai bună formă! Sîntem într-o poziţie foarte bună, putem să luăm titlul după 19 ani"