INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

VIDEO „Sfinții” i-au întrerupt seria de victorii lui Pep Guardiola » Faze-spectacol în Southampton - Manchester City

Southampton și Manchester City au remizat, scor 1-1, în runda cu numărul 23 din Premier League.

Articol de GSP - Publicat sambata, 22 ianuarie 2022 23:12 / Actualizat duminica, 23 ianuarie 2022 10:45

Seria „cetățenilor” de 13 meciuri câștigate în Premier League a fost întreruptă astăzi, în atmosfera senzațională de pe „St. Mary's Stadium”.

Manchester United, victorie cu un gol controversat marcat la ultima fază + Milionarii de la Newcastle, puncte uriașe
Premier League

Pep Guardiola, oprit de „sfinți”

Southampton a deschis scorul în minutul 7. Kyle Walker-Peters a pornit cu mingea din propria jumătate, a combinat cu Redmond, apoi a șutat cu exteriorul, la colțul lung. „Sfinții” au mai trimis o dată mingea în poarta lui Ederson, în minutul 23. Reușita lui Broka a fost anulată după consultarea VAR, pentru ofsaid.

City a pus stăpânire pe joc, dar golul egalizator a venit târziu, în minutul 65. Fundașul central Aymeric Laporte a reluat cu capul o centrare venită de la Kevin de Bruyne. Belgianul putea să aducă victoria 5 minute mai târziu, dar șutul lui din afara careului a lovit bara laterală.

VIDEO Rezumatul meciului Southampton - Manchester City

Manchester City, lider detașat în Premier League

Manchester City păstrează un avans liniștitor în fruntea clasamentului din Premier League. Are 57 de puncte, 12 peste urmăritoarea Liverpool. „Cormoranii” au două meciuri mai puțin disputate.

Southampton este la jumătate clasamentului, pe 12, departe de zona periculoasă a clasamentului.

Se reîntoarce „Super Mario” » Balotelli, chemat de Mancini la națională pentru barajul de Mondial