INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA » MILAN - ATALANTA 3-0

Super Pippo

Articol de - Publicat luni, 09 martie 2009 00:00

"Bătrînul" Inzaghi, "triplă", i-a salvat Milanului victoria într-un moment în care oaspeţii păreau foarte aproape de egalare

Filippo Inzaghi va împlini 36 de ani peste 5 luni. Dar pentru Milan continuă să fie aur curat. Ieri, cu Atalanta (3-0), antrenorul Carlo Ancelotti a mizat din nou pe experienţa sa şi n-a dat greş. Pippo, cum îl alintă suporterii, a fost din nou regele careului advers şi a marcat toate golurile rossonerilor! Meritul său e cu atît mai mare cu cît a decis o partidă ce multă vreme a stat pe muchie de cuţit.

Inzaghi a deschis scorul repede, din pasa lui Jankulovski, însă oaspeţii n-au acuzat şocul. Au echilibrat jocul şi pînă la pauză au avut trei bune ocazii de a egala. Numai că Plasmati, în două rînduri, şi Guarente l-au făcut mare pe portarul Abiatti.

Învingătoare pe San Siro sezonul trecut, cu 2-1, Atalanta a fost echipa la comandă inclusiv după reluare. Dar cînd părea mai aproape de egalare, "bătrînul" Inzaghi a lovit din nou. În decursul a trei minute, 71-74, Pippo a punctat de două ori, aducînd liniştea şi pe teren, şi în tribune.

298 de goluri e cota la care a ajuns Inzaghi în cariera sa profesionistă

FIORENTINA - PALERMO 0-2

Mutu KO, Viola KO

Dacă Adi Mutu n-a fost în apele lui, a suferit şi jocul Fiorentinei, care a încheiat meciul cu Palermo în genunchi: 0-2. "Tricolorului" nu i-a ieşit mare lucru, deşi sicilienii sînt adversarii lui preferaţi: şase goluri împotriva lor, ultimele două chiar în tur, într-o partidă cîştigată de formaţia Viola cu 4-1. Mutu putea totuşi marca în final. Dar după ce a trecut balonul de portarul Amelia, Kjaer l-a faultat tocmai cînd se pregătea să reia în plasă. Penalty clar, pe care arbitrul Di Marco i l-a refuzat.

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”