INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA » INTER - PALERMO 5-3

goian
goian

Articol de - Publicat sambata, 31 octombrie 2009 00:00

Titularizaţi forţat de Zenga, Goian şi Melinte au trăit un coşmar la Milano, concurîndu-se în greşeli într-o defensivă siciliană improvizată

Sinucidere în masă. Aşa a făcut Walter Zenga cu apărarea de carton aşezată în calea viteziştilor lui Jose Mourinho. Palermo a fost o ţintă vie la Milano pentru Inter. Executaţi din toate poziţiile în prima repriză, în care au scăpat doar cu 0-4, sicilienii au ieşit onorabil (3-5) însă la final. Nu şi românii pe care Zenga a pariat şi care s-au dovedit a fi o mare cacealma.

Dorin Goian şi Cristian Melinte, primul stoper, titularizat al doilea meci la rînd în 4 zile, într-o falimentară defensivă de trei, iar celălalt folosit mijlocaş stînga, s-au întrecut în gafe şi au fost rupţi din alt film. Doi figuranţi, fără replică, martorii măcelului la care au fost complici. Goian, vinovat la două goluri şi salvat de portar la o tentativă de autogol, a fost foarte lent.

I-a asigurat tot confortul lui Eto'o, care l-a consolat după meci, strîngîndu-i mîna la vestiare. Iar Melinte şi mai slab. A comis imprudent un penalty la 0-0 şi a fost făcut avion de Maicon. Depăşit complet de miza partidei, are doar alibiul că a debutat la 21 de ani, pe un post nou.

Dincolo, Chivu ș i-a făcut treaba. A luat însă “galbenul” ce-l face spectator la Livorno și a ieșit la pauză.

"Am plătit absenţele lui Bovo şi Balzaretti. Defensiva a fost foarte slabă, iar Goian şi Melinte nu sînt potriviţi nici ca rezerve"
Maurizio Zamparini, preşedinte Palermo

"Dezastruos"
Nici Melinte n-a fost menajat. "Dezastruos. L-a făcut regretat pe Balzaretti. A început prost, trîntindu-l în careu pe Balotelli. Nu şi-a mai revenit", l-a încondeiat La Stampa. "Zero minute jucate pînă joi, iar urmarea s-a văzut. A comis erori banale şi l-a lăsat pe Maicon să asfalteze drumul către poartă", a apreciat Gazzetta dello Sport. "A fost clientul preferat al lui Maicon. Mult prea lent", îl acuză Corriere della Sera. "A plătit emoţia debutului", a conchis Corriere dello Sport.

"Surmenat"
Presa italiană l-a făcut praf pe Goian. "N-a reuşit să priceapă mişcările lui Balotelli şi a fost spulberat de Eto'o. A părut surmenat. O seară groaznică", îl acuză La Stampa. "Mereu întîrziat în intervenţii", l-a cricat şi Corriere della Sera. "După meciul bun cu Udinese, Goian a fost depăşit complet de evenimente contra Interului", a scris mediagol.it. "Greoi în mişcări şi cu reacţii lente, nu l-a putut suplini pe suspendatul Bovo", l-a caracterizat Corriere dello Sport.

Balotelli alergic, dar nu la gol
Balotelli a făcut meciul carierei. În 45 de minute , "SuperMario" a reuşit două goluri, i-a pasat decisiv lui Eto'o şi a scos un penalty. Fază la care s-a certat cu Eto'o, doar căpitanul Zanetti convingîndu-l să-i cedeze execuţia camerunezului. Balotelli a intrat însă în teren cu febră mare, purtînd tricou cu mînecă lungă şi guler gros la gît. Paracetamolul luat înaintea meciului i-a provocat alergie şi l-a umplut de bube pe mîini. A vomat în pauză şi l-a forţat pe Mourinho să-l scoată imediat după reluare. Atacantul de origine ghaneză terminase showul.