INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ISRAEL

UEFA a refuzat momentul de reculegere de la partida Israelului U21, dar jucătorii au găsit o alternativă

Articol de - Publicat sambata, 18 noiembrie 2023 10:55 / Actualizat sambata, 18 noiembrie 2023 11:17

Vineri, reprezentativa U21 a Poloniei a jucat partida cu Israel U21, scor 2-1. Gazdele au condus cu 2-0 datorită reușitelor lui Matysik din minutul 59 și Wlodarczyk din minutul 82, iar israelienii au reușit golul de onoare prin Binyamin în minutul 4 al prelungirilor.

UEFA nu a permis ca jucătorii celor două echipe să țină un moment de reculegere în memoria victimelor războiului din Israel.

EUROPA, NE-AM ÎNTORS! HAGI & IORDĂNESCU 2.0 » România se califică la Euro 2024, după o victorie de VIS cu Israel, și e LIDER în grupă
ISRAEL - ROMÂNIA

Jucătorii au folosit o alternativă

Deși UEFA a refuzat ca momentul de reculegere să aibă loc, jucătorii celor două echipe au găsit o alternativă. După fluierul de la startul partidei, un jucător israelian a pasat, iar jucătorii celor două echipe au rămas pe loc preț de câteva zeci de secunde, deși mingea se afla în joc.

„În colaborare cu jucătorii Poloniei, dar fără aprobarea UEFA, cele două echipe au început meciul cu un moment de reculegere, însă după fluierul arbitrului. Asta pentru ca gestul să nu fie considerat oficial", au scris jurnaliștii israelieni de la Sport5.

La meciul dintre reprezentativa de seniori a Israelului cu Elveția care a avut loc miercuri, încheiată cu scorul de 1-1, UEFA a permis să aibă loc un moment de reculegere înaintea startului partidei.

Vezi și alte știri:

A fost coechipier cu mulți dintre tricolorii care vor juca în „dubla” de foc cu Israel și Elveția: „Unii mai aruncă «hate»! Multă lume e rea”. Și el vrea la Euro 2024!
4 jucători nu au prins lotul României pentru meciul cu Israel » La cine a renunțat Edi Iordănescu