INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  RECORD

Un fotbalist din Italia a reușit o performanță unică în primele 5 campionate ale Europei!

Articol de Alexandru PavelJURNALISPORT - Publicat luni, 21 noiembrie 2016 11:13

Torino a câştigat al doilea meci consecutiv în Serie A, 2-0 în deplasarea de la Crotone, iar Andrea Belotti a stabilit o bornă importantă, după o "dublă" în partida de duminică.

Atacantul italian a ajuns la 10 goluri stagionale, urcând pe primul loc în clasamentul golgeterilor din campionatul italian, la egalitate cu Dzeko şi Icardi.

Fotbalistul lui Torino a punctat în minutele 80 şi 89, ambele reuşite fiind cu piciorul stâng, din interiorul careului.

Belotti a reuşit astfel o altă performanță notabilă: este primul jucător din primele cinci ligi europene care reuşeşte în acest sezon trei goluri cu piciorul drept, trei cu stângul şi trei cu capul.

Pe lângă versatilitatea incredibilă, peninsularul are şi o eficacitate incredibilă, cu o medie de un gol la 91.1 minute şi o rată de conversie a şuturilor în gol de 67,86%.

Sinişa Mihailoivici nu pare impresionat de performanța elevului său: "Belotti? Este loc şi de mai bine. Acum îşi revine după prima jumătate a anului, când nu m-a impresionat".

Belotti a fost titular în națională în ultimele partide, acolo unde a reuşit să marcheze două goluri în deplasarea din Liechtenstein, din preliminariile Cupei Mondiale.

După 13 etape jucate în Serie A, Torino ocupă locul 7, aflându-se la doar trei puncte de ultimul loc ce permite accesul în cupele europene, ocupat de Atalanta.

sursa: marca.com