INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

VIDEO 21 cm în ofsaid » Juventus a fost ajutată de arbitri la 3-0 cu Napoli. A ajuns la un singur punct în spatele Romei

Llorente reia din 9 metri și-l bate pe Reina. Asistentul Cariolato (captură) avea însă o poziție excelentă și n-a semnalizat ofsaidul

Articol de - Publicat marti, 12 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat luni, 11 noiembrie 2013 21:53

Potrivit imaginilor Sky, se vede că Llorente se afla în spatele ultimului fundaş al lui Benitez la pasa cu călcîiul oferită de Tevez, în minutul 2. Iar Higuian putea primi penalty înaintea pauzei.

Juventus a legat a patra victorie în Serie A, tranşînd indubitabil derbyul cu Napoli (3-0). S-a apropiat la un punct de liderul Roma, dar a pornit duminică jocul de la Torino cu 1-0 după un gol reuşit din ofsaid!

N-a fost un ofsaid mare, ci doar o chestiune de centimetri. 21 mai precis, conform calculelor făcute de televiziunea Sky. Cu atît se afla Llorente în spatele ultimul apărător al lui Benitez la devierea cu călcîiul reuşită de Tevez. Era abia secunda 62, puţin după ce Pogba ratase o primă ocazie, Reina respingînd mingea în cornerul ce a produs deschiderea scorului. Cariolato nu a ridicat steagul şi Rocchi a validat!

Higuain s-a revoltat pe Twitter: "Primul gol din ofsaid, în timp ce la mine a fluierat fault în atac în loc de penalty". Atacantul argentinian făcea aluzie la un duel în careu cu Ogbonna, petrecut înaintea pauzei, la 1-0.

Fundaşul îl ţine, Pipita cade şi Rocchi putea da 11 metri, potrivit Sportmediaset. Care acuză şi că golul egalizator al lui Sassuolo (1-1 la Roma) a fost neregulamentar. Deci alt ajutor dat campioanei.

10-5 a fost raportul şuturilor cadrate (13-12 spre poartă) în favoarea lui Juve în derbyul de duminică

101 km/h a fost viteza mingii şutate din voleu de Pogba la golul 3. Lovitura liberă bătută de Pirlo, la 2-0, a avut doar 95 km/h

"Asistentul avea nevoie de lupă să vadă ofsaidul. Oricum puteam marca în primul minut şi apoi de mai multe ori pînă la pauză (Antonio Conte, antrenor Juventus)

"E foarte greu să începi jocul de la 0-1 cu un gol neregulamentar. Asta ne-a dat peste cap planurile şi am suferit 75 de minute" (Rafa Benitez, antrenor Napoli)