INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

VIDEO 7 Magic » Cristiano Ronaldo şi călcîiul de aur

O soluţie genială a lui Ronaldo: călcîiul perfect // Foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat luni, 27 februarie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 26 februarie 2012 22:03

Real a învins cu 1-0 în infernul "Vallecas", CR7 marcînd golul week-end-ului.

Minutul 54 la Rayo - Real. Cristiano Ronaldo e în careul gazdelor, la zece metri de poartă, dar cu faţa spre Casillas! Şi acum, surpriza: magicul număr 7 al Madridului alege imposibilul. Loveşte mingea puternic cu călcîiul, ultimul lucru la care se aşteptau adversarii. Balonul ocoleşte toate barierele şi se opreşte în plasă, la colţ. A fost unul dintre cele mai frumoase goluri ale portughezului (29 de reuşite numai în campionat) în acest sezon. Decisiv într-un meci extrem de greu pe "Vallecas".

Click aici pentru a vedea golul lui Cristiano Ronaldo!

Aproape o obişnuinţă, rivalii susţin că Realul a fost ajutat de arbitri: în prima repriză, la 0-0, Sergio Ramos l-a "blocat" cu cotul pe Diego Costa în propriul careu. Şi avea deja un cartonaş galben.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”