INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CAEN - PSG 0-6

VIDEO Cavani 4x4 » Uruguayanul a punctat de patru ori din patru șuturi pe poartă în meciul cu Caen, 6-0

Cavani (dreapta) mai scapă o dată de Ben Youssef și e iar pericol maxim pentru Caen // FOTO AFP

Articol de - Publicat duminica, 18 septembrie 2016 00:00

Uruguayanul a punctat de patru ori din patru șuturi pe poartă în prima repriză.

Edinson Cavani, care marcase un gol la 1-1 cu Arsenal, dar și ratase patru ocazii singur cu portarul, a redevenit Matadorul. Reușind prima sa cvadruplă în trei ani la PSG, a doua în carieră.

Vineri, uruguayanul a avut 45 de minute extraordinare. Șase șuturi, patru pe poartă și patru goluri (două cu stângul, două cu dreptul). A fost un coșmar pentru tunisianul Ben Youssef, omul său de marcaj de la Caen, fost trei ani la Astra (2012-2015).

L-a terorizat până la pauză! Norocul magrebianului: Cavani i-a spus lui Emery în vestiar că are dureri musculare (nimic grav) și antrenorul l-a schimbat, nu avea sens să-l forțeze la 4-0.

Totuși, fanii parizienilor și-au amintit și acum de Ibrahimovici.

Niciun jucător nu mai înscrisese 4 goluri într-un meci de Ligue 1 din 13 martie. Când Zlatan punctase de 4 ori la 9-0 cu Troyes. Tot într-o repriză.

13sprinturi a făcut Cavani în meciul cu Caen, cu durată cuprinsă între 1,5 secunde (cel mai scurt) și 8,55 secunde (cel mai lung)