INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGUE 1

VIDEO Cea mai mare umilință! PSG a distrus-o pe Marseille în derby-ul din Franța

Articol de Tibi DemeterJURNALISPORT - Publicat luni, 27 februarie 2017 11:59

Paris Saint-Germain s-a impus cu 5-1 pe terenul lui Olympyque Marseille și se menține în spatele lui Monaco în Ligue 1.

Marquinhos a deschis scorul încă din minutul șase după ce a reluat în poartă o minge recentrată de Thiago Silva. Edinson Cavani a dus majorat scorul la finalul primului sfert de oră, în urma unei pase superbe primite de la Pastore.

VIDEO cu golurile

Lucas Moura și Julian Draxler, omul care l-a înlocuit pe brazilian, au marcat în minutele 50 și 61 din interiorul careului.

Rod Fanni a marcat golul de onoare pentru gazde în minutul 70, în timp ce Blaise Matuidi a stabilit scorul final la doar două minute distanță.

Formația din capitală a provocat astfel cea mai usturătoare înfrângere pe teren propriu pentru Marseille din 1953 până în prezent.

Echipa antrenată de Unai Emery a revenit pe locul secund și se află în continuare la cinci puncte distanță de liderul Monaco și de al cincelea titlu consecutiv de campionă a Franței.

Cu victoria obținută în această seară pe Stade Velodrome, PSG a ajuns la 14 partide fără înfârngere în confruntările cu Marseille în toate competițiile ( 12 victorii, 2 remize). Ultimul succes obținut de gazde a fost în 2011, 3-0 pe teren propriu. Această este cea mai lungă serie de partide fără victorie în istoria disputelor dintre cele două mari rivale din Hexagon.