INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

VIDEO Devastator! » Arjen Robben e cel mai prolific mijlocaş din Top 5 campionate ale Europei: a marcat şi cu Stuttgart

Sakai nu poate decît să privească la execuția lui Robben (dreapta). Va fi 1-0 pentru Bayern

Articol de - Publicat duminica, 08 februarie 2015 00:00 / Actualizat sambata, 07 februarie 2015 22:56

La gazde, Alexandru Maxim a fost introdus în minutul 58, cînd meciul era practic jucat. Mare lucru nu i-a ieşit.

Dacă Bayern a făcut ieri primii paşi spre ieşirea din criză, 2-0 în deplasare la Stuttgart, i-o datorează lui Arjen Robben. Ca şi marţi, la 1-1 cu Schalke, olandezul a fost din nou letal. O minge bună i-a ajuns pentru a o aşeza în vinclu, cu un şut lobat, în diagonală: 0-1. Era minutul 42 şi pînă atunci, în afara barei lui Sakai, nimic notabil nu se întîmplase pe Gottlieb-Daimler Stadion.

Olandezul a devenit astfel cel mai prolific mijlocaş din Top 5 campionate ale Europei, cu 12 reuşite în acest sezon. Mai important însă, le-a deschis drumul bavarezilor spre cea dintîi victorie a anului, consfinţită de bomba lui Alaba, "directă" de la 30 de metri (51).

Şapte minute mai tîrziu, antrenorul Stuttgartului a renunţat la defensivă şi l-a aruncat în luptă pe ofensivul Maxim. Fără succes. "Tricolorul" s-a zbătut, a reuşit cîteva pase bune, dar acolo, în faţă, VfB a suferit cumplit, ca de altfel în întreg sezonul pînă acum.

10 victorii consecutive are Bayern în ultimele tot atîtea confruntări cu VfB Stuttgart

97 de kilometri la oră a fost viteza şutului cu care Robben a deschis scorul la Stuttgart

FREIBURG - DORTMUND 0-3: Borussia respiră
Freiburg, adversarul preferat, i-a ieşit în faţă Dortmundului exact cînd avea mai mare nevoie. Aubameyang, "dublă" şi pasă decisivă, la reuşita lui Reus, de 0-1, au resuscitat-o pe Borussia, care urcă astfel de pe ultimul loc al clasamentului pe 16.

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”