INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

VIDEO FC Barcelona, instrucţie cu Levante pe Camp Nou, scor 5-0! Cifre fabuloase ale lui Lionel Messi, care l-a egalat pe Ronaldo la numărul de hat-trick-uri

Neymar și Messi, foto: reuters

Articol de GSP - Publicat duminica, 15 februarie 2015 00:00 / Actualizat duminica, 15 februarie 2015 20:17

FC Barcelona a făcut instrucţie cu Levante, pe care a învins-o pe teren propriu clar, scor 5-0. Partida a reprezentat un recital sud-american cu Lionel Messi, Luis Suarez şi Neymar în prim plan. VEZI VIDEO!

Brazilianul a deschis scorul în minutul 17, iar de aici a intrat în rol Messi. Starul argentinian a marcat în minutele 38, 49 şi 65, ultimul din penalty. Golul de 5-0 a fost marcat de Luis Suarez în minutul 73 dintr-o foarfecă spectaculoasă.

Cu tripla din acest meci, Lionel Messi a ajuns la 26 de goluri în acest sezon din La Liga, cu două sub vedeta lui Real Madrid, Cristiano Ronaldo. Neymar are şi el 17 reuşite.

În urma acestui rezultat FC Barcelona strînge 56 de puncte, cu unul sub marea rivală, Real Madrid, dar cu 6 peste Atletico Madrid, care are însă un meci mai puţin.

300 de meciuri a strîns Pedro la Barcelona, avînd 97 de goluri
24 de goluri în toate competiţiile are Neymar în acest sezon
10 meciuri consecutive cu gol pe Camp Nou a strîns Lionel Messi (15 goluri)
23 de hat-trick-uri are Messi în La Liga, fiind la egalitate cu Ronaldo
37 de goluri în toate competiţiile are Messi în acest sezon, cu unul peste Ronaldo

Echipele:

Barcelona: Bravo - Montoya, Bartra, Mascherano, Adriano - Rakitici (Roberto 62), Busquets, Xavi - Pedro, Messi, Neymar (Suarez 67)

Levante: Marino - Ivan (Jason 71), Navarro, Ramis, Tono - Diop (Mari 78), Simao - Xumetra, Barral, Morales - Uche (Casadesus 62)