INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA SPANIEI

VIDEO + FOTO "7 goluri și o înmormîntare" » Barcelona a demolat-o pe Valencia

Articol de GSP - Publicat joi, 04 februarie 2016 09:03

Barcelona a înregistrat aseară cea mai categorică victorie din acest sezon, 7-0 cu Valencia, în semifinalele Cupei Regelui Spaniei.

Jucătorii catalanilor s-au descătușat pe Camp Nou și au profitat de naivitatea jucătorilor lui Gary Neville, aflat la prima experiență ca antrenor. Englezul nu a avut ce să facă pentru a-i opri pe Luis Suarez și pe Leo Messi, care au marcat toate cele șapte goluri.

Atacantul uruguayan a deschis scorul în minutul 7, reușind dubla cinci minute mai tîrziu.  În finalul primei reprize, a venit rîndul lui Messi să iasă la rampă. În minutul 29 a marcat primul gol, în minutul 44 a trimis mingea în bară, iar în minutul 45+1 a obținut un penalty și o eliminare, dar Neymar a executat lovitura de la 11 metri și a trimis mingea în bară.

În a doua repriză, Messi a mai marcat de două ori, în minutele 59 și 74, completîndu-și hat-trick-ul. Finalul partidei i-a aparținut lui Suarez, care a mai marcat de două ori, în minutele 83 și 88.