INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  JUVENTUS - AC MILAN 1-1, 3-4 DP

VIDEO + FOTO » AC Milan câștigă Supercupa Italiei în fața lui Juventus, după loviturile de departajare

Articol de GSP - Publicat vineri, 23 decembrie 2016 21:54

AC Milan a câștigat Supercupa Italiei, după ce a învins-o pe Juventus la penalty-uri, trecându-și astfel în palmares cea de-a șaptea Supercupă din istorie.

Juventus- AC Milan 1-1, 3-4 după penalty-uri
Au marcat în timpul regulamentar: Chiellini 18 / Bonaventura 38
VIDEO cu golurile

Juventus a deschis scorul în minutu 18, prin Chiellini, care a speculat o eroare a defenisvei milaneze, marcând din interiorul careului.

Milanul a restabilit egalitatea în minutul 38, atunci când Bonaventura a fructificat centrarea perfectă a lui Suso.

Deși și-au mai creat ocazii de poartă, scorul a rămas egal după primele 90 minute, meciul intrând în prelungiri, acolo unde cele două echipe nu au mai avut realizări notabile.

Meciul s-a decis în urma loviturilor de departajare, acolo unde AC Milan s-a impus cu 4-3, după ce Donnarumma a blocat penalty-ul lui Dybala, iar Pasalici a marcat golul decisiv, aducând cea de-a șaptea supercupă a Italiei în palmaresul "diavolilor."