INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

VIDEO În ultima clipă » Man. United a scăpat printre degete victoria la Londra: 1-1 cu Tottenham

Van Persie (în roşu, într-un duel aerian cu Dawson) a marcat 18 goluri în acest campionat // Foto: Reuters

Articol de - Publicat luni, 21 ianuarie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 20 ianuarie 2013 22:39

Americanul Dempsey i-a dat lovitura liderului în prelungiri şi City s-a apropiat la 5 puncte în clasament.

Man. United părea că nu va lăsa vreo şansă concurenţei nici aseară, pe White Hart Lane. Golul lui Robin van Persie, la prima atingere de balon, în minutul 25, şi paradele portarului De Gea anunţau o nouă victorie a liderului. Revanşa pentru acel 2-3 din septembrie, cînd Tottenham a sărbătorit pentru prima oară din 1989 pe Old Trafford.

N-a fost să fie! S-a opus americanul Dempsey, în ultimul minut al prelungirilor dictate de "centralul" Chris Foy, cînd a reluat în plasă, din apropiere, balonul respins de De Gea şi recentrat de Lennon: 1-1. United scapă printre mîini victoria şi poate acuza penalty-ul neacordat lui Rooney, faultat în careu de Caulker în suprafaţa de pedeapsă (65). Putea fi 0-2.

CHELSEA - ARSENAL 2-1

Arsene contestă arbitrajul
Managerul "tunarilor", Arsene Wenger, e supărat pe arbitrul Atkinson că s-a grăbit să arate punctul cu var în minutul 16. Ramires a căzut spectaculos în careu, în duelul cu portarul Szczesny: penalty, Lampard, 2-0. "Mulţi oameni care au văzut reluările la TV mi-au spus că n-a fost fault", a declarat Wenger.