INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

VIDEO Liverpool a făcut scor în deplasare și rămâne aproape de "big four" în Premier League

Articol de Alexandru StănilăJURNALISPORT - Publicat sambata, 04 noiembrie 2017 22:10

Sâmbătă, în ultima partidă a zilei din Premier League, Liverpool s-a impus pe Stadionul Olimpic din Londra, în faţa lui West Ham United, scor 4-1, reuşind să obţină prima victorie în campionat din ultimele patru etape.

În faţa a peste 50.000 de fani, gazdele au avut prima ocazie de a înscrie în minutul 8, însă lobul lui Andre Ayew a nimerit doar stâlpul din stanga lui Mignolet.

Totuşi, în minutul 21, trupa lui Klopp era cea care deschidea scorul la capătul unui contraatac şcoală. După o lovitură de colţ respinsă de apărarea lui Liverpool, Mane a reuşit o cursă impresionantă şi i-a pasat decisiv lui Salah, care a făcut 1-0. Toată faza a durat 11 secunde!

La mai puţin de trei minute, cormoranii şi-au majorat diferenţa pe tabelă, Matip reuşind să împingă mingea în poartă din careul mic după o respingere nefericită a lui Hart.

VIDEO cu golurile

La pauză, Slaven Bilici a mutat în compartimentul ofensiv, introducându-l pe fostul jucător al celor de la Liverpool, Andy Carroll. Totuşi, cel care avea să reducă din diferenţă a fost argentinianul Lanzini, în minutul 55, după o centrare de la Ayew.

Bucuria "ciocănarilor" a ţinut mai puţin de 60 de secunde, Alex Oxlade-Chamberlain făcând 3-1 după o fază fulger a ofensivei lui Klopp. Imediat după, acelaşi Lanzini putea face "dubla", însă a trimis peste poarta lui Mignolet din poziţie ideală.

În minutul 75, egipteanul Salah stabilea scorul final, 4-1, în urma unui assist primit de la acelaşi Sadio Mane, revenit printre titulari după o perioadă de inactivitate de aproape o lună.

Echipele de start:

West Ham: Hart - Ogbonna, Kouyate, Reid - Cresswell, Noble (62' Arnautovic), Lanzini, Obiang, Fernandes (46' Carroll) - Chicharito (73' Sakho), Ayew

Liverpool: Mignolet - Moreno, Klavan, Matip, Gomes - Wijnaldum, Can, Oxlade-Chamberlain (88' Lovren) - Mane (77' Milner), Firmino (87' Solanke), Salah

După acest rezultat, Liverpool este pe 6, la egalitate cu Chelsea şi Arsenal, ambele cu un meci mai puţin, iar West Ham rămâne aproape de zona retrogradării, pe poziţia 17, cu doar 9 puncte acumulate în 11 runde.