INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

VIDEO Pericol Mata! » Spaniolul a schimbat faţa lui Chelsea după pauză în derby-ul cu Tottenham, scor 1-1

Mata, în albastru, n-a putut fi oprit de jucătorii lui Tottenham. Sigurdsson încearcă în zadar să-l blocheze +1   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 29 septembrie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 28 septembrie 2013 23:32

Mijlocaşul spaniol i-a dinamizat pe albaştri şi i-a centrat perfect, din lovitură liberă, lui Terry la golul egalizator.

Chelsea a devenit Mata-dependentă. Mijlocaşul spaniol i-a salvat lui Jose Mourinho repetiţia generală dinaintea "şocului" cu Steaua, printr-o evoluţie de excepţie în repriza secundă a derby-ului cu Tottenham (1-1).

Au scăpat ieftin
Sub privirile managerului general al roş-albaştrilor, Mihai Stoica, prezent pe White Hart Lane, albaştrii au arătat două feţe. În prima repriză, n-au legat mai nimic. Şi-au avut noroc că au scăpat doar cu 0-1 pe tabelă, gol venit la capătul unei combinaţii de biliard Eriksen - Soldado - Sigurdsson.

O fază-model pentru Steaua de cum poate fi desfăcută defensiva lui Chelsea. De altfel, la capătul unei alte acţiuni asemănătoare, cu balonul circulînd pe "ruta" Walker - Townsend - Paulinho, brazilianul a ţintit bara. Putea fi 2-0 la pauză!

Trezirea
Ca şi inexistentă în ofensivă, Chelsea s-a întors schimbată de la cabine. Mourinho l-a introdus pe Juan Mata, ce convinsese şi în Cupa Ligii, cu Swindon, şi mijlocaşul spaniol, secondat de conaţionalul Torres, a readus-o la viaţă prin inteligenţa sa creativă.

Iar după ce Torres a ratat singur cu portarul, Mata a bătut perfect o "directă", Terry a pus capul şi 1-1. Specialitatea casei! Oaspeţii puteau chiar cîştiga. Dar arbitrul Mike Dean le-a tăiat elanul în plin asediu al careului advers, eliminîndu-l destul de uşor pe Torres (al doilea «galben») pentru un presupus cot aplicat în săritură lui Vertonghen.

Chricheş, rezervă
Integralist la Tottenham în Cupa Ligii Angliei, 4-0 cu Aston Villa, Vlad Chiricheş mai trebuie să aştepte pînă la debutul în Premier League. Managerul Andre Villas-Boas l-a ţinut ieri rezervă pe toată durata derby-ului de pe White Hart Lane.

50 la sută a avut ieri posesie Chelsea pe White Hart Lane

11 şuturi la poartă, dintre care 5 cadrate, au expediat albaştrii. Bilanţul lui Tottenham: 12/4

5-4 a fost raportul cornerelor în favoarea oaspeţilor. Faulturi: 14-14

"Mata va fi titular împotriva Stelei în Ligă. Merită şansa aceasta. Vreau ca jucătorii mei să-mi ceară să intre pe teren. Juan a făcut-o" (Jose Mourinho, manager Chelsea)

"În prima repriză, Tottenham a fost mai bună. După pauză, pe teren a existat doar o echipă: Chelsea" (Jose Mourinho, manager Chelsea)

"Eliminarea lui Torres a fost o mare greşeală şi a schimbat cursul jocului. Mi-a lăsat un gust amar fiindcă trebuia să cîştigăm" (Jose Mourinho, manager Chelsea)

"Ştiu că sînt special şi voi continua să mă pregătesc şi să dau tot ce am mai bun pentru Chelsea" (Juan Mata, mijlocaş Chelsea)

TOTTENHAM - CHELSEA 1-1
(Sigurdsson 20 - Terry 65)

CHELSEA: Cech - Ivanovici, David Luiz, Terry, Ashley Cole - Lampard, Obi Mikel (46 Mata) - Ramires, Oscar (82 Azpilicueta), Hazard (70 Schurrle) - Torres. Antrenor: J. Mourinho
Eliminat: Torres (81)

HOFFENHEIM - SCHALKE 3-3

Trădaţi de apărare
Fără Draxler, accidentat, şi cu mijlocaşul Kevin-Prince Boateng "vîrf", Schalke a început furtunos la Hoffenheim: 2-0 în minutul 13. Goluri Boateng (3) şi Matip. Dar portarul Hildebrand şi Howedes s-au încurcat reciproc şi gazdele au redus prin Modeste: 1-2 (16).

Degeaba au lovit oaspeţii pentru a treia oară înainte de pauză (Hoger, 41). Apărarea lor n-a rezistat la reluare. Firmino, din penalty (48), şi Abraham, din lovitură liberă (61), au stabilit scorul final: 3-3.

BASEL - SION 2-2
Elveţienii de la FC Basel au terminat la egalitate, 2-2, meciul de aseară cu echipa lui Ovidiu Herea, FC Sion. Antrenorul Murat Yakin a început partida cu următoarea formaţie: Sommer - Safari, Schar, Ivanov, Voser - Xhaka, Salah - Frei, Delgado, Strocker - Streller. Pe parcursul jocului au mai intrat Diaz şi Sauro. Golurile lui Basel au fost reuşite de Stocker (57) şi Salah (65).

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”