INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - REAL MADRID 2-2 (ÎN TUR 2-1)

VIDEO » RĂZBUNAREA LUI JOSE SE AMÎNĂ. Barca - Real 2-2 şi catalanii sînt în semifinale

Articol de GSP - Publicat miercuri, 25 ianuarie 2012 00:00 / Actualizat joi, 26 ianuarie 2012 01:00

Real Madrid obţine doar o remiză în faţa Barcelonei, scor 2-2, iar catalanii se califică în semifinalele Cupei Regelui avînd avantajul victorie cu 2-1 din tur.

"Galacticii" puteau deschide scorul după numai 10 secunde, cînd Pique probabil că nu şi-a dat seama că meciul începuse. Ibericul a lăsat o minge pentru portar, dar Higuain s-a strecurat prin spatele lui, a recuperat balonul, dar a fost trădat de execuţie. (VIDEO) Nici două minute mai tîrziu Higuain a ratat o nouă şansă de deveni eroul Realului, reluînd în Pinto din 6 metri. (VIDEO) Mesut Ozil a prins un şut nebun de la aproape 30 de metri, dar balonul a lovit două dintre barele porţii lui Pinto. (VIDEO)

Superexecuţie Alves
Barcelona a revenit însă pe final de repriză cînd în ultimele 5 minute a defilat. Messi a găsit o pasă genială pentru Pedro care l-a executat pe Casiilas (VIDEO GOL 1-0), în timp ce Dani Alves a pus cireaşa pe tort cu un şut formidabil de la marginea careului, mingea oprindu-se în vinclu. (VIDEO GOL 2-0)

4 minute nebune
Repriza secundă a început cu un gol marcat de Sergio Ramos, anulat însă pentru un fault la Alves. (VIDEO) Real a avut însă o tresărire de orgoliu după ce Benzema şi Callejon au intrat pe teren. În minutul 68, Ronaldo a scăpat singur cu Pinto, l-a driblat şi a înscris în poarta goală (VIDEO GOL 2-1). Alte patru minute mai tîrziu a venit rîndul lui Benzema să-l ridiculizeze pe Puyol şi să egaleze (VIDEO GOL 2-2).

Egalul n-a ajutat-o însă pe Real, Barcelona calificîndu-se în semifinalele Cupei, unde vor da piept cu învingătoarea dintre Levante şi Valencia.

Barcelona: Pinto - D. Alves, Pique, Puyol, Abidal - Xavi, Busquets, Iniesta - Alexis, Messi, Fabregas

Real Madrid: Casillas - Arbeloa, Pepe, S. Ramos, Coentrao - L. Diarra, X. Alonso - Ozil, Kaka, C. Ronaldo - Higuain