INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LAZIO-ROMA 0-2

VIDEO Roma ”răpune” echipa lui Ștefan Radu în Derby della Capitale » Giallorossii urcă pe locul 2 în Serie A

Articol de George Titus AlbulescuJURNALISPORT - Publicat duminica, 04 decembrie 2016 22:49

Roma a câștigat în deplasare cu scorul de 2-0, partida disputată contra lui Lazio, în etapa a 15-a din Seria A, de pe ”Olimpico”. Echipa lui Spaletti rămâne astfel neînvinsă de 8 meciuri, în disputele din campionat în fața biancocelestilor.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 63, când la o greșeală a lui Wallace, în apropierea careului, Kevin Strootman a interceptat mingea și a trimis-o plasat peste portarul Marchetti. După numai trei minute, rezerva gazdelor, Cataldi a fost eliminat după ce l-a bruscat pe autorul golului.

Radja Nainggolan ia o acțiune pe cont propriu, din apropierea mijlocului terenului și cu un șut puternic de la peste 25 de metri îl învinge pe goalkeeper-ul lui Lazio, în minutul 77, stabilind scorul final.

Echipa lui Spalletti acumulează 32 de puncte (la fel cu AC Milan, dar cu un golaveraj superior) și urcă pe locul 2 în Serie A, la patru lungimi în spatele lui Juventus. Formația lui Ștefan Radu rămâne cu 28 de puncte și ocupă poziția a 5-a. În etapa a 16-a, Roma va juca acasă cu AC Milan, iar Lazio va înfrunta, în deplasare, pe Sampdoria.

Lazio – Roma 0-2 (Strootman 64’, Nainggolan 77’)
Stadion: Olimpico, Spectatori: 35.000

VEZI AICI VIDEO DE LA MECI!

Lazio (4-3-3): Marchetti; Basta (Patric 80’), Wallace, Radu, Lulic; Parolo, Biglia (Lombardi 80’), Milinkovic-Savic; Anderson, Immobile, Keita (Kishna 85’). Antrenor: Simone Inzaghi

Roma (3-5-2): Szczesny; Fazio, Manolas, Rudiger; Peres (Jesus 90’+2), Nainggolan, De Rossi, Strootman, Emerson; Perotti, Dzeko. Antrenor: Luciano Spalletti

Fii parte din redacția noastră! S-a lansat Jurnalisport – proiect inovativ GSP, susținut de Google. Aici ai toate detaliile!