INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - REAL MADRID

VIDEO şi FOTO » Barcelona - Real Madrid 2-1 » Catalanii se distanţează în clasament după o victorie vitală în El Clasico

Articol de GSP - Publicat luni, 23 martie 2015 00:00 / Actualizat luni, 23 martie 2015 00:19

Barcelona a învins Real Madrid cu 2-1 şi s-a distanţat la patru puncte în fruntea campionatului din Spania.

Barcelona s-a impus în El Clasico graţie golurilor marcate de Jeremy Mathieu şi Luis Suarez. Catalanii au început foarte bine meciul şi în minutul 20 au deschis scorul prin francezul Mathieu. Fundaşul a profitat de un marcaj larg şi a înscris cu capul dintr-o centrare a lui Lionel Messi.

Cristiano Ronaldo a reuşit să egaleze 11 minute mai tîrziu, cu un şut din interiorul careului, după o pasă a lui Karim Benzema. Pînă la finalul primei reprize, madrilenii au avut mai multe ocazii de gol, dar nu au reuşit să preia conducere.

Luis Suarez a marcat golul victoriei în minutul 56. Uruguayanul a primit o pasă excelentă de la Neymar şi a marcat cu un şut de la 14 metri.

După acest gol, jucătorii lui Luis Enrique au controlat partida şi au ratat alte ocazii mari prin Neymar şi Messi, iar madrilenii nu au reuşit să mai pună probleme defensivei adverse.

Barcelona se menţine pe primul loc în La Liga, după 28 de etape. Catalanii au 68 de puncte, cu patru în plus faţă de Real.

653076-barca.pngBarcelona652343-real.png Real Madrid 2-1 (Jeremy Mathieu 20', Luis Suarez 56'/ Cristiano Ronaldo 31') - VIDEO