INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COPA AMERICA

VIDEO și FOTO Chile este prima finalistă de la Copa America » Fanii s-au bătut cu forțele de ordine

Articol de GSP - Publicat marti, 30 iunie 2015 09:04

Chile, țara gazdă, s-a calificat aseară în finala Copei America, după ce a trecut de Peru, scor 2-1.

Eroul chilienilor a fost atacantul Eduardo Vargas, care a reușit o dublă. Vargas a deschis scorul în minutul 42, cînd a profitat de o inexactitate în defensiva adversă și a marcat cu un șut din trei metri.

După pauză, Peru a egalat, profitînd de autogolul lui Gary Medel, în minutul 60, cînd a deviat în proprie poartă o centrare.

Golul victoriei a fost marcat în minutul 64. Medel i-a pasat lui Vargas și acesta a marcat spectaculos, cu un șut de la 25 de metri.

Vezi aici video

Meciul nu a fost lipsit de incidente, iar în prima repriză fundașul celor de la Peru, Zambrano, a fost eliminat, în minutul 20, după două galbene.

În finală, Chile va juca împotriva învingătoarei dintre Argentina - Paraguay, care se dispută azi.

SCANDAL DUPĂ MECI

După meci, fanii chilieni au ieșit pe străzi pentru a sărbători calificarea în finala Copei America. Din păcate pentru ei, totul a degenerat într-o bătaie cu forțele de ordine.

Poliția a intervenit cu tunuri cu apă pentru a-i calma pe fanii care aruncau cu torțe, iar suporterii au ripostat și i-au atacat pe polițiști.

Ce scrie presa din Ungaria după eșecul drastic cu Elveția de la EURO: „Nici măcar Dumnezeu”
Euro 2024
Fundaș din Italia la Dinamo. Tratativele au intrat în linie dreaptă, urmează să fie prezentat
Sărbătoare la Focșani, dar nu pentru CS Dinamo! Echipa Ministerului de Interne, un nou FAIL în goana după Liga 2! Cunoaștem ultima echipă promovată în liga secundă