INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

VIDEO şi FOTO Victorii pe linie pentru granzii din La Liga! Real Madrid, succes important la Sociedad » Morata este mai eficient ca Messi şi Ronaldo

Articol de GSP - Publicat sambata, 05 aprilie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 06 aprilie 2014 18:42

Barcelona şi Atletico Madrid şi-au cîştigat meciurile din etapa a 32-a din La Liga şi şi-au păstrat diferenţa de două, respectiv trei puncte de Real Madrid, care a învins-o şi ea pe Real Socidad, 4-0.

Barcelona - Betis 3-1

Barcelona: Pinto - Alves, Bartra, Mascherano, Adriano - Xavi, Busquets, Iniesta - Alexis, Messi, Pedro
Betis:
Adán - Juanfran, Amaya, Jordi, Juan Carlos, N'Diaye, Lolo Reyes, Nono, Cedrick, Vadillo, Baptistao

Catalanii au învins pe teren propriu Betis, scor 3-1, graţie reuşitelor lui Messi (15, 86) şi autogolului lui Figueras. Pentru oaspeţi a marcat Ruben Castro (68). VEZI VIDEO REZUMATUL!

Atletico Madrid - Villarreal 1-0

Atletico: Courtois - Juanfran, Alderweireld, Godín, Filipe Luis - M.Suárez, Koke - C.Rodríguez, Diego, Raúl García - Villa
Villarreal: Asenjo - Mario, Gabriel, Pantic, Jokic - Bruno, Pina, Trigueros - Cani, Joan Román - Perbet

Atletico a învins pe teren propriu Villareal, scor 1-0, reuşita lui R. Garcia din minutul 14 fiind decisivă. Madrilenii şi-au asigurat pentru încă o etapă şefia din La Liga. VEZI VIDEO REZUMATUL!

Real Sociedad - Real Madrid 0-4

Real Sociedad: Bravo - C. Martínez, Mikel, Elustondo, Markel, Iñigo, Griezmann, Vela, Canales, Zurutuza, José Ángel
Real Madrid: Diego Lopez - Carvajal, Pepe, Ramos, Nacho - Illarra, Modric, Alonso - Bale, Benzema, Isco

Illarramendi a deschis scorul în minutul 45, iar în a doua repriză "galacticii" s-au distrat, deşi pe teren nu s-a aflat şi vedeta, Cristiano Ronaldo, care era s-a resimţit şi a fost odihnit pentru meciul din Champions League. VEZI VIDEO REZUMATUL!

Bale (66), Pepe (85) şi Alvaro Morata (88) au punctat şi ei cîte o dată şi au adus 3 puncte mari pe Bernabeu.

Iată cîteva statistici foarte interesante, via @2010MisterChip şi @pedritonumeros, pe twitter.

611933-minge.jpg Barcelona este echipa cu cele mai multe penalty-uri în favoarea sa în acest campionat, 12. Din 2005-2006 n-a mai primit atîtea lovituri de pedeapsă. În ultimele patru etape, echipa lui Tata Martino a primit 5 penalty-uri.

Echipă / 11 metri pentru / 11 metri împotrivă
Barcelona 11 / 3
Atletico 7/3
Real Madrid 6/6

611933-minge.jpg Messi a marcat două sau mai multe goluri în 100 de partide la Barca: cîte 2 goluri în 74 de meciuri, 3 goluri în 21 de meciuri, 4 goluri în 4 meciuri şi cinci goluri într-un meci.

611933-minge.jpg Argentinianul este al treilea jucător din istoria La Liga ca eficienţă în ceea ce priveşte transformarea penalty-urilor: 94%. Mai buni decît el, all-time, sînt Kubala 96% şi Paseguito 95%. S-au calculat doar jucătorii care au executat cel puţin 20 de lovituri de pedeapsă.

611933-minge.jpg Atletico, 79 de puncte, şi-a asigurat locul 3 şi este prima echipă în afara lui Real Madrid şi a Barcelonei care reuşeşte să facă mai mult de 77 de puncte într-un campionat spaniol cu 20 de echipe.

611933-minge.jpg De asemenea, echipa lui Simeone şi-a bătut propriul record de puncte acasă într-un sezon: cîte 44 în 2000-2001, în Segunda, şi în 2012-2013. Acum are 45.

611933-minge.jpg După acest 0-4, Real Sociedad a ajuns la 13 meciuri fără victorie cu Real Madrid

611933-minge.jpg Asier Illarramendi a înscris împotriva fostei sale echipe, ajungînd la 3 goluri în 40 de meciuri la Real Madrid. La Real Sociedad nu marcase în 56 de partide.

611933-minge.jpg Real Madrid e echipa cu cele mai multe bare din La Liga, 22. La San Sebastian au lovit bara Benzema şi Ramos.

611933-minge.jpg Gareth Bale a ajuns la 18 goluri şi 15 pase de gol în toate competiţiile pentru Real Madrid, în 36 de meciuri!

611933-minge.jpg Pepe şi-a bătut propriul record de reuşite, ajungînd la 5 în acest sezon. Cel mai mult marcase la Porto în 2006-2007, de patru ori.

611933-minge.jpg Morata a marcat 5 goluri din postura de rezervă, cu 280 de minute jucate, adică un gol la 56 minute.  Este mai eficient decît Messi, care are un gol la 79 de minute, dar şi decît Cristiano, ca are înscrie în medie o dată la 85 de minute.

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului