INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA AFRICII

VIDEO Ultima echipă calificată în semifinalele Cupei Africii » Golul decisiv reușit în ultimele minute

Articol de Alexandru PavelJURNALISPORT - Publicat luni, 30 ianuarie 2017 13:28

Echipa națională a Egiptului s-a calificat în semifinalele Cupei Africii pe Națiuni din Gabon, după ce a învins reprezentativa Marocului, cu scorul de 1-0, în sferturile de finală ale competiției.

Partida disputată la Port-Gentil a fost marcată de starea deplorabilă a suprafeței de joc, care a împiedicat cele două naționale să joace la capacitate maximă.

Cu toate acestea, după o primă repriză echilibrată, marocanii au ieșit la atac, având mai multe ocazii importante, inclusiv o bară a lui Boussoufa. Deși au expediat 16 șuturi către poarta apărată de El Hadary, aceștia au reușit să cadreze doar patru dintre acestea, iar acest lucru avea să-i coste pe finalul disputei.

Contrar cursului jocului, ”faraonii” au reușit să înscrie golul câștigător cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar, prin nou-intratul Kahraba, care a fructificat în gol o centrare din corner a lui Hassan.

VIDEO cu golul

În penultimul act al Cupei Africii, Egiptul, cea mai titrată echipă a competiției, cu șapte succese, va întâlni naționala din Burkina Faso, care a eliminat Tunisia în faza ultimelor opt, cu scorul de 2-0, ambele goluri fiind reușite în ultimele 10 minute ale timpului regulamentar.

În cealaltă semifinală, programată joi, se vor întâlni Ghana, care a învins RD Congo cu scorul de 2-1 și Camerun, care a trecut, după executarea loviturilor de la 11 metri, de Senegal.

Echipe de start:
Egipt (4-3-3): El Hadary - Al Muhammadi, Gabr, Hegazy, Hafez (Kahraba 63') - Hamed (Samir 90+3'), Fathy, El-Said - Salah, Mohsen (Hassan 43'), Trezeguet

Maroc (4-3-3): Munir - Mendyl, da Costa, Benatia, Dirar - Boussoufa, Saiss (Alioui 90+2'), El Ahmadi - Fajr, Bouhaddouz (El Kaddouri 79'), En-Nesyri

Sursa: theguardian.com, mirror.co.uk

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”