INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ANGLIEI

Vînătoare cu sticle » Millwall - Villa (2-1) a fost întrerupt 5 minute fiindcă fanii l-au luat la ţintă pe tuşier

Tușierul Mark Scholes
a “driblat” sticlele
aruncate din tribună
și a scăpat nevătămat +1   FOTO
Tușierul Mark Scholes a “driblat” sticlele aruncate din tribună și a scăpat nevătămat

Articol de - Publicat duminica, 27 ianuarie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 26 ianuarie 2013 22:10

Poliţia a operat trei arestări, iar federaţia a deschis o anchetă împotriva clubului-gazdă

Englezii au luat-o razna! În mai puţin de o săptămînă, federaţia se confruntă deja cu un al doilea scandal. Abia ce l-a pus sub acuzare pe Eden Hazard (Chelsea), pentru lovirea unui băiat de mingi la 0-0 cu Swansea, miercuri, în Cupa Ligii, că ieri a deschis o anchetă şi împotriva divizionarei secunde Millwall.

Clubul ar putea fi sancţionat din cauza incidentelor provocate de suporteri, vineri seară, în debutul reprizei secunde a meciului cu Aston Villa (2-1) contînd pentru turul 4 al Cupei Angliei. Supăraţi că tuşierul Mark Scholes a semnalat un fault contra favoriţilor, fanii locali l-au luat la ţintă cu sticle, şi nu numai din plastic!

Scholes a reuşit să scape cu fuga, "centralul" Neil Swarbrick a întrerupt partida 5 minute, sperînd că situaţia se va calma, dar fără succes. Cînd asistentul şi-a reluat locul la margine, vînătoarea a reînceput. Abia după ce stewarzii au făcut un cordon în faţa tribunei, iar poliţiştii au intervenit în forţă, operînd 3 arestări, meciul a continuat fără alte probleme.

STOKE - MAN. CITY 0-1
"Panti" în "optimi"
Manchester City, cu Pantilimon între buturi, s-a calificat ieri în "optimile" Cupei: 1-0 în deplasare cu Stoke. Fostul portar al Timişoarei a luat un gol în prima repriză, dar arbitrul l-a anulat corect, pentru ofsaid. Altfel, în afara unui şut anemic şi a cîtorva ieşiri sigure, pe centrările adversarului, "Panti" a avut o zi liniştită.