INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA » STUTTGART - BAYERN 0-0

"Vîrfuri" boante

Marica, gomez

Articol de - Publicat duminica, 01 noiembrie 2009 00:00

Atacanţii au dezamăgit cu toţii, indiferent că s-au numit Marica sau, de partea cealaltă, Klose, Toni şi Gomez

Ciprian Marica a fost titularizat din nou la VfB Stuttgart, ieri, în derby-ul cu Bayern (0-0). Dar, ca şi marţi, în Cupă, a lăsat o impresie bună la cu totul alte capitole, disponibilitate la efort, implicare în joc, tehnică bună la balon, decît la acela care contează pentru un atacant: eficacitatea.

Bine marcat de fundaşii lui Bayern, "vîrful" şvabilor n-a trimis nici măcar un şut spre poarta adversă în cele 80 de minute cît s-a aflat pe teren. Darămite să mai şi puncteze. Consolarea lui? Poate faptul că nici mai titraţii Gomez, Klose şi Toni nu s-au lipit de gol. Italianul a reuşit să treacă o dată balonul dincolo de linia porţii, dar era în poziţie afară din joc.

A rămas remiză, care-i ajută mai degrabă românului şi coechipierilor săi. VfB pune astfel capăt unei serii de 5 înfrîngeri. Iar antrenorul Markus Babbel, ameninţat cu demiterea, îşi poate trage sufletul. Bayern, în schimb, n-a reuşit să se apropie nici acum de locurile fruntaşe, cu toate că două dintre principalele sale contracandidate la titlu, Hamburg şi Werder, au pierdut puncte importante.

HAMBURG - M'GLADBACH 2-3
Trimişi în infern

Surpriză de proporţii la Hamburg! Candidaţi la titlu, amfitrionii au fost puşi pe butuci tocmai de modesta Borussia Monchengladbach: 2-3. Echipei lui Bruno Labbadia i-au aparţinut debuturile de repriză, în care a făcut 1-0, respectiv 2-1. Dar inexactităţile din apărare au costat-o 3 puncte. Friend a egalat la unu la singura ocazie a oaspeţilor în prima parte, Dante a pus apoi capul pentru 2-2, iar cînd meciul părea că se îndreaptă spre o remiză, a lovit din nou Friend: 2-3.

„E jupân, face ce vrea cu echipa” » Prima reacție de la Craiova, după ce Mitriță a fost sărit din schemă de Iordănescu: „Să-și vadă de viața lui!”
Nationala
La 38 de ani și niciun minut jucat la Manchester City, a prelungit până în 2025. Explicația incredibilă
Așteaptă un miracol! Lăsată acasă de Iordănescu, vedeta din Superligă mai are o singură speranță pentru a fi la EURO
Nationala

Mihaela Buzărnescu, fără rezerve la Open GSP: „O singură colegă mi-a dat un mesaj, în tenis trebuie să te păzești de dezamăgiri”

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”