INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TURCIA

Vor să-i bage-n sperieți cu Pancu! Motivul pentru care toți fanii lui Beșiktaș vor purta măști cu Pancu la derby-ul cu Fener

Articol de - Publicat duminica, 23 septembrie 2018 08:58

3.000 de suporteri ai celor de la Beșiktaș vor să le reamintească luni de la ora 21:00, rivalilor de la Fenerbahce cum i-au bătut cu 4-3 în 2005 chiar pe terenul lor, Daniel Pancu fiind eroul acelei partide. În ultimele 16 minute a stat în poartă și a rezistat asaltului galben-albaștrilor

Atunci, în acea zi de 17 aprilie 2005, Daniel Pancu a intrat în istoria lui Beșiktaș într-un mare derby jucat pe stadionul lui Fenerbahce, Şükrü Saracoğlu. În minutul 83, la 3-2 pentru alb-negrii, goalkeeperul lor, columbianul Oscar Cordoba, a provocat un penalty și a fost eliminat. Iar oaspeții epuizaseră înlocuirile. Cine stă în poartă?

Pancu, intrat în minutul 75, le-a spus imediat colegilor și antrenorilor: ”Dați-mi mănușile! Apăr eu!”. Și-a pus mănușile, a îmbrăcat un tricou bleu de portar. Era gata să înfrunte Fenerul la el acasă.

Numărul 1 a fost Pancu

N-a apărat acel 11 metri al lui Alex (deși i-a ghicit colțul brazilianului), dar a apărat extraordinar. Nu 7 minute, câte mai erau din timpul regulamentar, ci 16: au fost și 9 de prelungiri. A respins mai multe mingi dificile, a ieșit la centrări, a boxat și baloanele, și capetele coechipierilor uneori, rezistând asaltului galben-albaștrilor.

Și, deși Koray a marcat golul victoriei (90+2, 4-3), eroul acelei partide a fost Daniel Pancu. Pe care fanii ”vulturilor” nu l-au uitat niciodată, supranumindu-l ”Pantera din Kadıköy”. Au și acum în muzeul clubului tricoul de portar al lui Pancu. Numărul 1.

Luni, 13 ani mai târziu, suporterii lui Beșiktaș vor să-i sperie pe adversari. Să le reamintească acel succes de legendă. Le-au pregătit o surpriză: fiecare dintre cei 3.000 de fani ai alb-negrilor va purta o mască având chipul lui Pancu. Vor fi 3.000 de Pancu pe Şükrü Saracoğlu!

„Edi a auzit ce a spus!” » GSP a aflat de ce Alex Mitriță a fost lăsat acasă de selecționer: „Toți au simțit că-i lasă la greu”