INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  CROAȚIA - BELGIA 0-0

FOTO Primul nume mare care părăsește Mondialul: Belgia OUT! » Reporterii GSP au transmis de la masa presei + Maroc a învins Canada și a câștigat grupa!

Croația - Belgia  / Sursă foto: Guliver/Getty Images +16   FOTO
Croația - Belgia / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de , , - Publicat joi, 01 decembrie 2022 18:45 / Actualizat joi, 01 decembrie 2022 19:15

Belgia e primul nume mare care părăsește Campionatul Mondial din Qatar. Selecționata lui Roberto Martinez a remizat cu Croația, 0-0, insuficient pentru a se clasa pe unul dintre primele două locuri. În celălalt meci al grupei, Maroc a învins Canada, 2-1, succes care le-a asigurat africanilor șefia grupei.

• Reporterii GSP.ro Andrei Crăițoiu și Remus Răureanu au fost la masa presei și au transmis cele mai tari informații de la confruntarea Croația - Belgia.
  • N-a fost nici pe departe meciul cu cea mai mare asistență: au fost multe locuri libere la confruntarea decisivă dintre Croația și Belgia. Au predominat spectatorii neutri în detrimentul celor belgieni și croați. Dintre cele două tabere, mai gălăgioasă a fost galeria croată, care a dat tonul scandărilor în stadion încă din primul minut.
  • Canadieni, saudiți, americani, francezi, belgieni sau argentinieni au fost în tribune la confruntarea dintre Croația și Belgia.

Belgia, una dintre favoritele la titlu, părăsește turneul din grupe, terminând cu o unică victorie și un gol marcat. Vicecampioana mondială a speculat la maximum conjunctura. Clasamentul final al grupei F:

Cronică de Daniel Scorpie, după Croația - Belgia 0-0: Au revoir, Belgia!

Posibila semifinală de Mondial, Croația - Belgia, s-a jucat în grupă și cu calificarea pe masă. Cum, dincolo, Maroc a deschis repede scorul cu Canada, deja eliminată, bătălia pentru locul secund trimitea acasă una dintre echipe. Crud, dar adevărat. "Diavolii roșii", cu 29 de ani media de vârstă, preiau inițiativa, însă sunt mai periculoși, pe contraatac. De Bruyne pleacă în sprint, îl servește pe Mertens, ce șutează în peluză.

Croaților li se refuză un penalty cu VAR (ofsaid milimetric!), după ce Anthony Taylor arătase punctul cu var, la un fault asupra lui Kramarici comis de Carrasco. Croații echilibrează, insistă pe flancul lui Perišici, dar nu găsesc culoare.

Mingea reluată mult cu capul peste poartă de Livaja nu înseamnă nimic. Jumătate de oră, niciun șut cadrat. Se greșește destul de mult și e greu de pătruns în careu. Belgienii trebuie să înscrie, doar că nu-l deranjează pe Livakovici. Nul la pauză.

Se schimbă ritmul

După pauză intră Lukaku și elevii lui Martínez au punct de referință în careu, au pentru cine centra. Dincolo, Kovačici e protagonistul primei mari ocazii, dar mingea șutată tare sub bară e scoasă în corner de Courtois. Echipele încep să-și asume riscuri și joacă mai direct pe poartă. Croații sunt mai periculoși, iar Courtois are de respins două șuturi tari, trimise de Brozovici și Modrici.

Cel mai aproape de gol este însă la poarta cealaltă Lukaku, șut violent în bară, după ce Juranovici reușise să-l blocheze pe Carrasco. Livakovici iese prost la centrarea (de dincolo de linia de fund) lui De Bruyne, dar Lukaku reia cu capul peste bară din careu mic. Oricum, golul s-ar fi anulat. Se joacă pe contre. Modrici se întinde după un balon și trage moale, după centrarea noului intrat Petkovici.

Se joacă altceva și pare greu de crezut că nu se va înscrie. Martínez trece la apărarea în patru, forțând pe ofensivă.

+12 FOTO

Ratangiul Lukaku!

Martínez se agită pe margine, dar Istvan Kovacs (a șaptea oară rezervă la acest CM!) nu e nevoit să-l calmeze. Dar cum poți să stai calm când Lukaku deviază pe lângă poartă o minge de gol din careul mic? Sau când același Romelu reia incredibil cu pieptul paralel cu poarta, tot din careul mic, pasându-i lui Livakovici! Revenirea după accidentare nu e un alibi pentru vârful lui Inter. Belgia și generația ei de aur pleacă devreme acasă, bătrânii Croației continuă visul.

Fotografii au rămas mască: show făcut de fanele Croației cu Belgia » Cine a dat tonul

Fane Croatia - Belgia
+18 FOTO

FINAL Croația - Belgia 0-0

VIDEO Atmosfera de la Croația - Belgia, filmată de trimișii GSP în Qatar

FOTO / Cele mai tari imagini din confruntarea Croația - Belgia

+12 FOTO

Croația: Livakovic - Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa - Modric, Brozovic, Kovacic - Kramaric, Livaja, Perisic
Rezerve: Barisic, Budimir, Erlic, Grbic, Ivusic, Jakic, Majer, Orsic, Pasalic, Petkovic, Stanisic, Sucic, Sutalo, Vida, Vlasic.
Selecționer: Zlatko Dalic

Belgia: Courtois - Dendoncker, Alderweireld, Vertonghen - Meunier, Witsel, De Bruyne, Castagne - Tossard, Mertens, Carrasco
Rezerve: Batshuayi, Casteels, Debast, De Ketelaere, Doku, Faes, E. Hazard, T. Hazard, R. Lukaku, Mignolet, Openda, Theate, Tielemans, Vanaken.
Selecționer: Roberto Martinez

Stadion: Al Rayyan
Arbitru: Anthony Taylor

FINAL Canada - Maroc 1-2

Marocul s-a impus în fața Canadei, scor 2-1, în ultima etapă a fazei grupelor Campionatului Mondial din Qatar și s-a calificat în optimile de finală ale competiției.

Africanii au început foarte bine meciul. Ziyech a deschis scorul încă din minutul 4, după o gafă uluitoare a portarului canadienilor, Borjan. Mijlocașul lui Chelsea lobându-l elegant pe portarul Stelei Roșii Belgrad. â Canadienii au semnat prima ocazie a partidei în minutul 5.

Scăpat în banda dreaptă, Hoilett i-a pasat în fața porții lui Buchanan, care nu a reușit însă să trimită mingea în poarta africanilor. În minutul 23, En Nesyri a marcat al doilea gol al Marocvului. Lansat excelent de Hakimi, atacantul Sevillei l-a învins pe Borjan cu un șut la colțul scurt.

Canadienii au redus din fiferență în minutul 41. Aketugbe a centrat în interiorul careului, iar Aguer și-a trimis mingea în proprie poartă. Nord-americanii au lovit bara în minutul 71 prin Hutchinson, care a reluat o centrare venită din lovitură de la colțul terenului. Mingea a revenit la Johnston, care a trimis însă peste poartă, din poziție ideală. S-a terminat astfel 2-1 pentru marocani, care vor înfrunta în optimile de finală ocupanta poziției secunde din grupa E, din care fac parte Spania, Japonia, Germania și Costa Rica.

Echipe de start:

Canada: Borjan - Johnston, Vitoria, Miller - Hoilett, Osorio, Kaye, Adekugbe - Buchanan, Larin, Davies.
Rezerve: Cavallini, D. Cornelius, David, Fraser, Hutchinson, Kone, Laryea, L. Millar, Pantemis, Piette, St. Clair, Ugbo, Waterman, Wotherspoon
Selecționer: John Herdman

Maroc: Bono - Hakimi, Aguerd, Saiss, Mazraoui, - Ounahi, Amrabat, Sabiri - Ziyech, En Nesyri, Boufal
Rezerve: Aboukhal, Amallah, Attiat Allal, Benoun, Chair, Cheddira, Dari, El Khannous, El Yamiq, Ez Abde, Hamdallah, Jabrane, Munir, Tagnaouti, Zaroury
Selecționer: Walid Regragui

Canada - Maroc / Sursă foto: Guliver/Getty Images