Articol de GSP - Publicat sambata, 12 iunie 2010 00:00

Cel mai selecţionat: Javier Zanetti (136)
Cele mai multe goluri: Gabriel Batistuta (56)
Prezenţe la CM: 14
Cea mai bună performanţă: Cîştigătoare în 1978 şi 1986

Argentina este fără îndoială o forţă în fotbalul mondial, fiind una din favoritele la cîştigarea titlului mondial. Un titlu aşteptat şi visat de mai bine de două decenii. În 1986, Mexic, Maradona făcea senzaţie şi îşi conducea echipa aproape singur spre un triumf istoric. Acum, Diego încearcă să cucerească acest titlu şi ca antrenor.

ÎNAINTE DE CM2010
Argentina ocupă un loc aparte în această mare istorie a fotbalului. 'Albicelestes' au jucat patru finale de Campionat Mondial, şi au cîştigat două dintre acestea. Au fost prezenţi în prima finală de Cupa Mondială, în 1930, cînd au pierdut în faţa Uruguayului cu 4-2. Au triumfat în finala din 1978, cînd au învins Olanda cu 3-1. Următoarea finală, în 1986, cu Diego Maradona în echipă, Argentina învingea Germania de Vest cu 3-1.

Ultima finală jucată de 'pume' a fost în 1990, atunci cînd au cedat în faţa Germaniei cu 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Brehme în minutul 85 din penalty.

La ultimul turneu final, în Germania, Argentina a părăsit competiţia în sferturi, după ce a fost eliminată de ţara gazdă la loviturile de deparatajare. În faza grupelor, sud-americanii au făcut spectacol învingînd cu 2-1 pe Coasta de Fildeş, cu 6-0 pe Serbia şi Muntenegru şi remizînd cu Olanda, scor 0-0. În optimi au trecut de Mexic cu 2-1, după un gol marcat în prelungiri de Maxi Rodriguez.

În preliminariile pentru Campionatul Mondial din Africa de Sud, echipa antrenată de Diego Maradona a trecut prin mari emoţii, obţinînd calificarea în extremis. Au suferit o înfrîngere zdrobitoare în Bolivia, 1-6, iar polemicile dese dintre Maradona şi diverşi jucători au pus în real pericol calificarea Argentinei la Mondial. Victoria cu Peru obţinută în prelungirile partidei, cu un gol marcat de Palermo şi victoria cu Uuruguay au fost pînă la urmă decisive şi 'Albicelestes' au obţinut calificarea care la un moment dat părea a fi un obiectiv greu de îndeplinit.

CM2010
Repartizaţi într-o grupă cu Grecia, Nigeria şi Coreea de Sud, Argentina este cu siguranţă principala favorită la cîştigarea grupei. Cu foarte mulţi jucători de valoare, mai ales pe faza ofensivă, Argentina nu îşi poate propune altceva decît titlul mondial. Dacă va reuşi, rămîne să vedem.

CM2010

Ultrașii FCSB știu numele fotbaliștilor cu care negociază Becali și exultă: „5 ani nu ne bate nimeni!”
Al Hilal câștigă Cupa Regelui! Cristiano Ronaldo a plâns în hohote după ce a rămas fără trofeu cu Al Nassr

Imagini SCANDALOASE de la gala RXF, din Sala Polivalentă » Două femei lovite cu bestialitate de „Perversul” de pe Târgu Ocna, în cușcă! Reacția șocantă a organizatorilor: „Nu este nimic deplasat!”

De asta a fost mazilit?! Ce a putut să facă în vestiar jucătorul plecat de la Dinamo