INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  RIVALITĂŢI

Rivalităţi celebre » Argentina - Anglia

Articol de GSP - Publicat miercuri, 02 iunie 2010 00:00

O rivalitate între ţări care nu au în comun nici măcar continentul pe care se află din punct de vedere geografic este un lucru rar în fotbalul mondial. Războiul armat a distrus bariera sportivă şi a adăugat ură în disputa pentru Insulele Falkland (1982).

Urmarea? Pe teren neutru, în Mexico City. Sferturile de finală ale Campionatului Mondial din 1986. Mardona şi "Mîna lui Dumnezeu", expresie intrată în rîndul clasicelor după folosirea ei în exces de către argentinieni. "El Diez" a recunoscut că victoria în faţa "imperialiştilor" britanici a fost cea mai dulce din cariera sa, iar faptul că a marcat cu mîna nu a reprezentat decît un bonus neaşteptat pentru sufletele adversarilor ce trebuiau răniţi.

Mergem în Franţa, la Coupe du Monde '98. Spectacol total, acum în "optimi". 2-2 în 90 de minute, Beckham eliminat după un duel cu Simeone. Se intră în prelungiri, apoi jocul se dă pe mîna hazardului la penalty-uri. Învingători? Din nou sud-americanii. Pentru ei, războiul continuă.