Articol de GSP - Publicat sambata, 21 iunie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 21 iunie 2014 12:56

Şeful departamentului sport al TVR 1, Emil Hossu-Longin, a comentat în direct la postul public de televiziune partida jucată pe stadionul Fonte Nova, din Salvador, dintre Elveţia şi Franţa, iar la finalul partidei a fost autorul unui moment penibil.
Aflat în tribune şi nu într-o cabină de comentariu de la Bucureşti, Hossu-Longin a rămas cu impresia că golul marcat de Karim Benzema în minutul 90+3 (VIDEO) a fost validat, deşi arbitrul apucase deja să fluiere finalul înainte ca francezul să înscrie.

Centralul olandez Bjorn Kuipers a făcut semn că reuşita francezului nu a fost validată, însă comentatorului TVR i-a scăpat acest aspect. Deşi partida se terminase de 7 secunde, comentatorul TVR a început să urle de bucurie.

"Gooooooooooooool Benzemaaaa! Cireaşa de pe tort. Benzema închide setul. As al lui Benzema, ce execuţie! Ce execuţie minunată a avut atacantul lui Real Madrid în minutul 90+3, practic la ultima fază.

Benzema înscrie, dar arbitrul n-a mai aşteptat să se repună mingea. Da, şutul lui Benzema cu piciorul drept stabileşte scorul final, Franţa încheie în triumf, această partidă, zdrobindu-şi adversara.

Benzema, două goluri marcate şi un penalty ratat. Ce meci pentru Benzema. O partidă splendidă! Elveţia încasează 6 goluri, cît a încasat în grupa preliminară.

Aşadar, victorie pentru Franţa, 6-2, practic cîştigă această grupă, e imposibil să fie depăşiţi la ce golaveraj au", au fost cuvintele spuse de jurnalistul TVR, şeful departamentului sport al postului public!

Acesta nu şi-a dat seama pînă la ieşirea din emisie că partida s-a terminat 5-2 şi nu 6-2, aşa cum a anunţat de mai multe ori pe finalul comentariului său, chiar dacă se difuzau reluări cu arbitrul din care reieşea clar că golul nu a fost validat.

Explicaţia din partea lui Hossu-Longin a venit după terminarea partidei pe pagina sa de facebook: "Îmi pare rău, au fost doar 5. L-au afişat şi pe monitoarele de la stadion. A fost prea frumos şi m-a vrăjit! Scuze!".

CITEŞTE ŞI Cele mai tari perle ale comentatorilor TVR » De la "întuneric bocnă" la "Cabaye şi-a pus o flanea"

Ilie Dobre a fost primul :)
Emil Hossu-Longin nu este singurul comentator sportiv care face o astfel de gafă. Primul a fost Ilie Dobre, crainicul celor de la Radio România Actualităţi. Aflat pe stadion în celebrul meci Celta Vigo - FC Argeş, 7-0, piteştenii au reuşit să înscrie un gol nevalidat de arbitru.

Dobre nu a văzut că jocul nu s-a reluat de la jumătatea terenului şi striga de bucurie că piteştenii reuşiseră să înscrie golul de onoare. Acesta a aflat la cîteva minute bune după fluierul e final, că FC Argeş nu înscrisese nici un gol.

Cea mai spectaculoasă prezentare a Mondialului e pe GSP.ro » Află acum detalii despre competiţie, vezi meciuri live, citeşte statistici, urmăreşte infografii!

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga