INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  OLANDA - COSTA RICA, AZI, 23:00, TVR 1 ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Costa Frica » Atenţie la costaricani! Au stors deja ”portocala” la CM Under 20

Articol de - Publicat sambata, 05 iulie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 05 iulie 2014 00:54

La turneul final din 2001, cu Robben, Huntelaar pe teren şi Van Gaal pe bancă, Olanda a pierdut în faţa centramericanilor cu 3-1

Olanda e marea favorită a "sfertului" din această seară. Dar are suficiente motive să nu ia Costa Rica la preţ de matineu. Centramericanii au înşirat nume ilustre în drumul lor spre Salvador da Bahia, unde se joacă diseară: Uruguay (3-1), Italia (1-0), Anglia (0-0) şi în "optimi" Grecia, la lovituri de departajare.

Dar nu-i singurul argument. Deşi e prima întîlnire directă la nivel de reprezentative A, "Portocala Mecanică" a suferit o înfrîngere memorabilă în faţa "Los Ticos" la Mondialul Under 20 desfăşurat în 2001 în Argentina: 1-3, în grupă, după ce a fost condusă la un moment dat cu 0-3.

Printre învinşii de atunci, portarul Stekelenburg, Heitinga, Van der Vaart, dar şi trei nume care se vor regăsi inclusiv diseară pe bancă sau în teren: Arjen Robben, Klaas Jan Huntelaar şi Louis van Gaal. Selecţioner, ca şi la acest turneu final, Van Gaal a reuşit atunci să ducă Olanda pînă-n "sferturi", unde a eşuat definitiv, în faţa Egiptului: 1-2.

"Clar că putem bate Olanda. Nu avem nimic de pierdut şi de aceea sîntem periculoşi"
Bryan Ruiz, mijlocaş costarican de la Eindhoven

"Secretul victoriilor noastre? Jucăm fiecare partidă ca şi cum ar fi ultima din viaţa noastră. Vrem să facem istorie"
Michael Umana, fundaş costarican

30 e locul pe care-l ocupă Costa Rica în ierarhia şuturilor pe poartă la acest Mondial: 15. Olanda e a 6-a, cu 41 de şuturi cadrate

81 de faulturi au comis pînă acum costaricanii. Sînt lideri la acest CM, urmaţi de Olanda (76)

Unde au umilit Spania
Olanda are amintiri plăcute de la Salvador da Bahia, unde va evolua în această seară împotriva Costa Ricăi. Pe "Fonte Nova" a debutat la Mondialul 2014 cu Spania. Scor: 5-1. A fost debutul unui parcus fabulos pînă acum: 4 meciuri, 4 victorii.

Fluieră favoritul FIFA
Ravşan Irmatov, 36 de ani, va bifa la "sfertul" Olanda - Costa Rica a 9-a partidă condusă la Mondiale. Record! "Centralul" din Uzbekistan a fluierat 5 meciuri la CM 2010 şi trei pînă acum în Brazilia. El îi va depăşi astfel pe mexicanul Archundia, pe uruguayanul Llarionda şi pe francezul Quiniou, fiecare cu cîte 8 apariţii la centru.

ECHIPE PROBABILE
OLANDA: Cillessen - De Vrij, Vlaar, Martins Indi - Janmaat, Wijnaldum, Blind, Kuyt - Sneijder - Robben, Van Persie. Antrenor: Louis van Gaal
COSTA RICA: Navas - Gamboa, Acosta, Gonzalez, Umana, Junior Diaz - Bryan Ruiz, Borges, Tejeda, Bolanos - J. Campbell. Antrenor: Jorge Luis Pinto
Stadion: Fonte Nova (Salvador)
Arbitru: Ravşan Irmatov (Uzbekistan)

Mondial special pe GSP.ro » Intră ACUM în cea mai spectaculoasă secţiune de pe site: meciuri live, statistici, infografii