INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  OLANDA - MEXIC 2-1

Louis van Gaal a surprins cînd a explicat care a fost momentul cheie pentru revenirea Olandei şi calificarea în "sferturi"

Articol de GSP - Publicat luni, 30 iunie 2014 00:00 / Actualizat luni, 30 iunie 2014 00:23

Louis van Gaal şi-a lăudat jucătorii pentru că nu au renunţat să creadă în calificare pînă la final. Selecţionerul olandez a dezvăluit şi care a fost momentul cheie pentru revenirea Olandei în faţa Mexicului.

"Pauză pentru hidratare din repriza a doua a fost una dintre cheile victoriei noastre, pentru că am putut să fac o schimbare strategică şi acolo am reuşit să egalăm. A fost un mod inteligent de a profita de acea pauză.

Jucătorii au demonstrat că au o încredere gigantică, au crezut în ei pînă la finalul meciului. Am fost foarte uniţi pînă în ultimul minut şi cred că am fost şi mai bine pregătiţi decît mexicanii.

E un atu că pot schimba sistemul, iar jucătorii se adaptează foarte bine. Sneijder e unul dintre cei mai în formă jucători ai mei, aleargă cel mai mult şi are o tehnică impresionantă".

Olanda a învins cu 2-1 Mexic. Echipa lui Miguel Herrera a deschis scorul, dar elevii lui Van Gaal au egalat cu două minute înainte de final şi au înscris golul calificării în prelungiri.

Fundaș din Italia la Dinamo. Tratativele au intrat în linie dreaptă, urmează să fie prezentat

„Îmi fac testamentul!” » Cornel Dinu, izbucnire teribilă, după o decizie pe care o numește „TÂLHĂRIE”: „M-au nenorocit minciuna și nedreptatea”

Veste cutremurătoare în a doua zi de Euro: s-a stins la numai 26 de ani, după ce jucase admirabil în Belgia - Muntenegru!