INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  CAMPIONATUL MONDIAL

Portarul recordurilor! » Faryd Mondragon a devenit cel mai vîrstnic fotbalist la un CM şi a reuşit încă două performanţe incredibile

Articol de GSP - Publicat miercuri, 25 iunie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 25 iunie 2014 11:26

Portarul columbian Faryd Mondragon a devenit cel mai în vîrstă jucător care evoluează la un turneu final al Cupei Mondiale, la 43 de ani şi trei zile.

Mondragon a intrat în joc în minutul 84 şi a depăşit recorul camerunezului Roger Milla, care a evoluat la CM din 1994 la 42 de ani, o lună şi opt zile.

Faryd Mondragon şi-a început cariera în 1990 la Deportivo Cali.

"Sînt un privilegiat că am putut fi la un Mondial la 43 de ani", a declarat Mondragon, după ce a stat pe bancă la primele două meciuri.

Mondragon a depăşit cu această ocazie alte două recorduri. Nici un jucător nu a aşteptat 16 ani, între Franţa-98 şi Brazilia-2014, pentru a participa din nou la CM.

Nici un jucător nu a evoluat la două ediţii ale CM la 20 de ani distanţă, aşa cum este cazul lui Mondragon, care a fost prezent şi la turneul final din SUA.

Mondragon era portarul căruia i-a marcat Adrian Ilie la CM 1998, în România- Columbia 1-0, acea scăriţă care a uluit lumea fotbalului.

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga