INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  OLANDA 4-3 COSTA RICA (DUPĂ PENALTY-URI)

Prima reacţie a lui Tim Krul, "îngerul" Olandei » Cum explică flerul de la penalty-uri

Tim Krul  Sursa: Reuters
Tim Krul Sursa: Reuters

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 iulie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 06 iulie 2014 12:11

Tim Krul, portarul Olandei, a făcut meciul carierei în victoria, 4-3, împotriva costaricanilor din "sferturile" Campionatului Mondial. După ce i-a luat locul în poartă lui Jasper Cillessen înaintea loviturilor de departajare, el a apărat două penalty-uri şi şi-a calificat echipa în semifinale, unde va întîlni Argentina.
Eroul Olandei a declarat că acesta a fost visul său de cînd s-a apucat de fotbal, însă l-a lăudat şi pe portarul căruia i-a luat locul în minutul 120.

"Ştiam că dacă sînt lovituri de departajare, există şanse să intru în joc. Aşadar, m-am pregătit. Mi-am îndeplinit un vis şi mi-am calificat ţara în semifinalele Campionatului Mondial.

Dar Jasper Cillessen (n.r. -celălalt portar) a fost eroic în ultimele minute şi fără el nu am fi ajuns la loviturile de la 11 metri. Plec de multe ori pe colţul bun pentru că pur şi simplu aştept ultimul moment pînă să aleg", a declarat Krul, conform Mediafax.

Mondial special pe GSP.ro » Intră ACUM în cea mai spectaculoasă secţiune de pe site: meciuri live, statistici, infografii

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga