INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  FRANŢA - NIGERIA, AZI, 19:00, TVR 1 ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Teama de Vincent Enyeama » Portarul Nigeriei e o adevărată sperietoare pentru francezi

Articol de - Publicat luni, 30 iunie 2014 00:00 / Actualizat luni, 30 iunie 2014 00:24

Portarul lui Lille a avut cele mai multe intervenţii salvatoare în grupe, 17, şi alte recorduri în ultimul sezon de Ligue 1

Pe 8 decembrie 2013, Vincent Enyeama încheia o perioadă incredibilă. 1062 de minute fără gol primit în Ligue 1, nu mai puţin de 11 etape!, aproape de recordul primei ligi franceze (1176 minute, Gaetan Huard, 1993). N-a fost singura reuşită a ultimului sezon: a închis poarta în 21 de partide, mai mult decît oricare goalkeeper din primele cinci campionate ale Europei!

Însă admiraţia francezilor s-a transformat în frică. Diseară, portarul cu cele mai multe reflexe salutare va fi în faţa tripletei Valbuena-Giroud-Benzema. "Este un portar mare, unul dintre cei mai buni din lume", l-au lăudat şi adversarii Cabaye şi Koscielny. Dar nu va avea viaţă uşoară: Benzema a trimis cele mai multe şuturi pe poartă în faza grupelor!

ECHIPE PROBABILE
FRANŢA: Lloris - Debuchy, Varane, Sakho, Evra - Pogba, Cabaye, Matuidi - Valbuena, Giroud, Benzema
Antrenor: Didier Deschamps
NIGERIA: Enyeama - Ambrose, Oboabona, Yobo, Oshaniwa - Uchebo, Onazi, Mikel - Odemwingie, Emenike, Musa
Antrenor: Stephen Keshi
Stadion: Mane Garrincha (Brasilia)
Arbitru: Mark Geiger (SUA)

Mondial special pe GSP.ro » Intră ACUM în cea mai spectaculoasă secţiune de pe site: meciuri live, statistici, infografii.

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”