INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  MEXIC - CAMERUN 1-0

VIDEO Balta şi Peralta » Mexic a învins meritat, 1-0 cu Camerun, avînd şi două goluri valabile anulate greşit

Articol de - Publicat sambata, 14 iunie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 13 iunie 2014 23:09

Într-un meci disputat la Natal pe o ploaie torenţială, golul atacantului de la Club America le-a adus victoria elevilor lui Miguel Herrera

Întîrziaţii camerunezi au intrat în CM ca ultimii veniţi, dar următorii serviţi. De arbitri! În doar 19 minute (11-30), brigada columbiană i-a anulat două goluri valabile mexicanului Giovanni dos Santos. Iar Eto'o putea să producă surpriza la cealaltă poartă, bară din apropiere (21)! "Aztecii" s-au încurcat şi reciproc: Marquez i-a ciupit o minge de pe frunte lui Moreno, pregătit pentru plonjonul de 1-0!

Click aici pentru VIDEO şi FOTO!

Un gol şi multe ratări
După pauză, Peralta a irosit singur cu Itandje. Un preview pentru golul de peste 10 minute: portarul a scos din faţa lui Dos Santos, Oribe l-a învins cu un şut pe jos (61). Şi cît de aproape fusese Assou-Ekotto chiar înainte, dintr-o lovitură liberă deviată! Camerunul putea egala în final, dar Rodriguez a scos din faţa porţii, apoi Ochoa (90) a reţinut "capul" periculos marca Moudandjo. Iar Mexicul egalează Brazilia la puncte!

Goluri anulate greşit!
În minutul 11, Giovanni l-a învins pe Itandje după centrarea lui Aguilar. "Centralul" columbian Wilmar Roldan a anulat eronat golul pentru ofsaid. La fel şi în minutul 30, cînd acelaşi tuşier a considerat că Dos Santos era în ofsaid. Însă acesta reluase după ce Chupo-Moting deviase balonul!

Mexic - Camerun 1-0
O. Peralta (61)
MEXIC: Ochoa - Layun, H. Moreno, Rafa Marquez, F. Rodriguez, Aguilar - Guardado (69 Fabian), J. Vazquez, H. Herrera (90 Salcido) - Giovanni Dos Santos, O. Peralta (73 J. Hernandez). Antrenor: Miguel Herrera
CAMERUN: Itanjde - Djeugoue (46 Nounkeu), Nkoulou, Chedjou, Assou-Ekotto - A. Song (79 Webo), Mbia, Enoh - Chupo-Moting, Eto'o, Moukandjo. Antrenor: Volker Finke
Stadion: das Dunas (Natal)
Arbitru: Wilmar Roldan (Columbia)

Mondial special AICI » Meciuri live, statistici real-time, infografii spectaculoase

Istvan Kovacs, criticat pentru o singură fază din finala Europa League: „Nu a acordat un penalty clar”
Europa League
FCSB face al doilea transfer al verii: „Cluburile s-au înțeles”
Ce înseamnă victoria Atalantei pentru fotbalul italian: în Liga Campionilor se conturează un scenariu fabulos!

Ironia sorții » Fostul jucător de la FCSB, la un pas să semneze chiar cu echipa care l-a retrogradat!

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”