INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  ADVERSARI / ANDORRA - OLANDA 0-2

VIDEO Ei sînt primii la Rio! » Olanda s-a calificat lejer la Mondial: 2-0 cu Andorra

Golurile lui Van Persie au decis meciul cu Andorra

Articol de - Publicat miercuri, 11 septembrie 2013 00:00 / Actualizat miercuri, 11 septembrie 2013 00:56

Cu 7 victorii şi un egal, batavii s-au calificat lejer la Mondial. Dar portocaliii lui Van Gaal vor decide şi echipa trimisă la baraj de grupa D.

Decor straniu pentru sărbătoarea Olandei. Un stadion de pitici în Andorra La Vella, cu 850 de locuri şi cu camping în loc de tribună oficială. Aici s-au calificat batavii, după o campanie pe care au dominat-o clarisim.

- 7 victorii şi un egal; ar fi avut 8 succese în 8 meciuri, dacă nu şi-ar fi pus singuri piedică în Estonia (2-2)
- 24 de goluri marcate şi doar 4 primite în 8 etape
- 8-1 la general în faţa României, 4-1 în Ungaria şi 2-0 cu Turcia acasă
- 8 puncte înaintea locului secund, Ungaria

Au crezut că Andorra e doar o glumă şi au aşteptat mai mult de o repriză ca să înscrie. Apoi, Van Persie i-a liniştit, cu o "dublă" în 4 minute (50-54).

Van Gaal uită teribilul eşec din 2002, cînd a ratat calificarea la Mondialul asiatic cu "portocala mecanică". Se pregăteşte de Rio şi de Copacabana. Nu înainte de a decide şi cine va merge la baraj din grupa D: batavii vor juca şi cu ungurii, şi cu turcii! Vor lăsa pe cineva?

38 de goluri a marcat Van Persie pentru Olanda în 78 de meciuri; e la doar două reuşite de recordul lui Kluivert (40)

ANDORRA - OLANDA 0-2
(Van Persie 50, 54)

OLANDA: Vorm - Janmaat, De Vrij, Vlaar, Willems (46 Maher) - Sneijder (79 Kuyt), Schaars, Strootman - Schaken, Van Persie, Lens. Antrenor: L. van Gaal